Magia Świata - biuro podróży
Ząbkowice Śląskie, ul. Św. Wojciecha 6
Chiny

Historia

Informacje dotyczące powstania państwa chińskiego są różne, w zależności od źródła wahania sięgają nawet kilkuset lat. Jedna z wersji przywołuje połowę XI w. p.n.e. jako faktyczny czas ukształtowania się królestwa. Ogromne imperium obejmowało wówczas obszary dzisiejszego WietnamuKorei oraz kilka innych państw Azji centralnej. Przez długi czas cesarskie Chiny rządzone były przez możne dynastie, dopiero na początku ubiegłego stulecia formalnie przerodziły się w republikę. Pozory władzy konstytucyjnej nie zostały długo zachowane, ponieważ kraj ogarnął dyktatorski terror (Mao Tse-Tung). Dziś państwo pozostaje pod kontrolą prezydenta, którego stabilność nie jest jednak niezachwiana.

Pekin

Planując wyprawę do Chin nie można nie odwiedzić Pekinu. Stolica Chińskiej Republiki Ludowej to obok Szanghaju największe centrum kulturalne, edukacyjne i gospodarcze w kraju. Miasto zadziwia swą niebanalną architekturą, obok zabytków z czasów cesarskich (Brama Niebiańskiego Spokoju) wyrastają strzeliste wieżowce. Wysoki współczynnik zaludnienia spowodował rozbudowę sieci transportowej, najszybszym i najwygodniejszym sposobem przemieszczania się w Pekinie jest oczywiście metro (oprócz niego nie brakuje taksówek, autobusów oraz trolejbusów).

Gospodarka

Gospodarka w Chinach rozwija się prężnie każdego dnia, nie bez powodu jest uważana za najlepiej wykształconą na świecie. Dużą zasługą tej azjatyckiej potęgi jest zagraniczny handel oraz nowa technologia, która zdominowała niemal każdą dziedzinę życia ludności chińskiej. Ciężko wyobrazić sobie dziś jakąkolwiek rzecz bez etykietki „made in China” – często utożsamianej z tandetą i tanimi podróbkami. Masowa produkcja nie zawsze jednak oznacza złą jakość, dowodzą o tym przede wszystkim chińskie nowości techniczne – w tej dziedzinie kraj zdaje się być nieprześcignionym innowatorem. Sprzęt elektroniczny (telewizory, telefony, urządzenia AGD oraz wiele innych) są chętnie kupowane przez Europejczyków. Mimo dużej odległości dzielącej Chiny z Europą, państwo pozostaje smakowitym kąskiem dla młodych i ambitnych ludzi poszukujących pracy. Przyciągają przede wszystkim zarobki oraz niepowtarzalny klimat miast. Najłatwiej znaleźć można posadę w branży językowej – biura pośredniczące poszukują lektorów i tłumaczy. Przed wyjazdem do pracy w Chinach konieczne będzie uzyskanie wizy – bez niej można zapomnieć o dłuższym pobycie na terenie republiki.

Zabytki

Co jest wizytówką Chin? Ciężko wybrać jedno miejsce, które łączyłoby w sobie tyle sprzeczności a zarazem oddawałoby specyficzny klimat tego kraju. Jest jednak kilka niezbędników, które powinny stanowić obowiązkowe punkty na trasie wyjazdu do Chin. Na pierwszym miejscu znajduje się niespełna 2,5-kilometrowy Mur Chiński. Średnio co 150 metrów, na całej jego długości wznoszą się wieże wartownicze. W prowincji Shaanxi znajduje się Terakotowa Armia, około 8 tys. glinianych figur żołnierzy, jeden z cudów świata, wpisany na światową listę UNESCO. Zabytków w całych Chinach nie sposób wyliczyć, duża część z nich stanowi pozostałości architektoniczne po dynastiach, które rządziły tutaj przez wiekami (pałac cesarski dynastii Ming i Qing w Pekinie, cesarski Ołtarz Ofiarny, także w stolicy, przepiękne ogrody w Suzhou, pałac Potala w Lhasie). To azjatyckie państwo jest prawdziwą skarbnicą zabytków znajdujących się na liście UNESCO. Poza wymienioną Armią Terakotową warto zaglądnąć do rezerwatu Pandy Wielkiej, grot Yungang czy oglądnąć skalne rzeźby w Dazu.

Atrakcje turystyczne

W kraju o tak bogatej kulturze nie brakuje rozrywek, zarówno święta religijne jak i państwowe obchodzone są przez mieszkańców Chin równie hucznie. Między styczniem i lutym świętowane jest rozpoczęcie wiosny – chyba żadne z azjatyckichuroczystości nie jest tak barwnie przygotowywane. Kolejny w kalendarzu jest Festiwal Latarni, zamykający obchody powitania wiosny. Tego dnia (a raczej wieczoru) dzieci wychodzą na ulice z kolorowymi, świecącymi latarniami o najrozmaitszych kształtach i wielkości. Mają one symbolizować nadchodzące szczęście oraz spełnienie. W lipcu (zwykle w pierwszym jego tygodniu) przypada Festiwal Smoczych Łodzi. Święto to związane jest w chińskim poetą Qu Yuan, który topiąc się, chciał wyrazić swój bunt przeciwko niesprawiedliwości politycznej w kraju. W październiku przypada natomiast jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu politycznym – święto powstania Chińskiej Republiki Ludowej (obecnie jest obchodzone znacznie mniej hucznie niż w ubiegłych latach).

Turystyka

W zasadzie jedyna możliwością spędzenia wakacji w Chinach jest przelot samolotem. W każdym większym mieście znajduje się lotnisko, dlatego dotarcie w różne regiony państwa nie stanowi większego problemu. Najbardziej oblegane są loty do Pekinuoraz Szanghaju, również tamtejsze lotniska uchodzą za najlepiej wyposażone i największe w kraju. Wizy do Chin są koniecznością, by móc dostać się na teren republiki. Najlepiej zaopatrzyć się w wizę wielokrotną, ponieważ po przyjeździe do Hongkongu i Makao, jej ważność zostaje anulowana – tereny te są specjalnym obszarem administracyjnym, na którym obowiązują nieco inne zasady pobytu niż w pozostałej części Chin. Spędzając urlop w Chinach warto pomyśleć o odpowiednim szczepieniu, co prawda nie ma wymogów zmuszających turystów do tego typu zabezpieczenia, jednak w zależności od charakteru pobytu najbardziej zalecane jest zaszczepienie się przeciwko WZW A i WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu A i B), żółtej gorączce, błonicy, tężcowi oraz polio. Szpitale i opieka medyczna w Chinach niczym nie odbiega od światowych standardów – możemy być pewni świetnej opieki lekarskiej oraz fachowych porad (udzielanych także w aptekach). Walutą obowiązującą w Chinach jest Renminbi (RNB), w potocznym użyciu funkcjonuje również nazwa juan, oznaczająco po prostu „pieniądz”.

Kuchnia

Kuchnia chińska jest zupełnie odmienna od europejskiej, to na pewno można zauważyć już przy pierwszym lepszym posiłku. Należy pamiętać, że przez stulecia tradycyjna kuchnia tego kraju uległa znacznym przeobrażeniom i również do Europy dociera w nieco zmienionej postaci. W wielu zakątkach Chin można jednak zasmakować w potrawach przygotowywanych według dawnych receptur. Chińczycy od wieków dbali o dietę, o ich codziennych posiłkach decyduje przede wszystkim zdrowie oraz – i tu niespodzianka – filozofia. Tak jak w życiu, także przy sporządzaniu potraw należy zachować umiar i harmonię – tylko te zasady gwarantują doskonały smak i jakość przygotowanego jedzenia. Prawdziwie tradycyjna kuchnia oferuje przede wszystkim ryż w wielu wydaniach, nie oznacza to jednak, że nie zjemy w Chinach niczego innego. Dla kuchni pekińskiej charakterystyczna jest na przykład baranina oraz owoce morza. W zależności od regionu, można wykazać pewne różnice – kuchnia południowa jest lżejsza od północnej, w której z kolei dominują tłuste i oleiste dania. Dużą rolę odgrywają tutaj przyprawy, kuchnia niektórych regionów jest bardzo pikantna. Ceny w Chinach nie są zbyt wygórowane, dobry posiłek jest na kieszeń każdego turysty, a na przyzwyczajonych do europejskich potraw czekają bary szybkiej obsługi oraz Fast-foody.

Noclegi

Hotele w Chinach są świetnie przygotowane na wszelkie wymagania turystów. W wielkich miastach takich jak PekinSzanghajczy Hongkong bez problemu znajdziemy pokój w hotelu lub apartament. Planując wczasy w Chinach warto zapoznać się z aktualną ofertą biur podróży, ceny wyjazdu zmniejszają się w przypadku last minute lub first minute nawet o 30%. Baza noclegowa w Pekinie jest jedną z najsilniej rozbudowanych. Do tańszych hotelików należy Dong Si Fu Yuan Guest House (mimo, że znajduje się w centrum) oraz Feiying Hotel położony bardziej na południu stolicy. Zdecydowanie droższe zakwaterowanie jest domeną ekskluzywnego hotelu Prime, Tianlun Dynasty oraz New Century. W Szanghaju przyzwoite ceny panują w Ymca Hotel a także w całej gamie hosteli, część z nich posiada nieco podejrzaną reputację, dlatego przez wykupieniem noclegu warto dokładnie obejrzeć pokoje.

Pogoda

Chiny są na tyle dużym państwem, że swoim zasięgiem obejmują trzy różne strefy klimatyczne. Na południu panuje klimatzwrotnikowy, w centralnej republice, przez całą jej szerokość rozciąga się strefa podzwrotnikowa, natomiast na północy – umiarkowana. Pogoda w Chinach jest bardzo zróżnicowana. Najwięcej opadów odnotować można w okresie letnim – lipiec i sierpień, również wtedy, na południowych wybrzeżach, dość częstym zjawiskiem atmosferycznym są burze i sztormy z tajfunami.

Religia

Dominującym wyznaniem w Chinach jest buddyzm, występujący w trzech głównych odmianach: tybetańskiej, chińskiej, Bali. Wielu mieszkańców to także taoiści, których religia wywodzi się właśnie z chińskiej republiki. Ciągle próbuje się przebić katolicyzm, który z roku na rok odnotowuje coraz więcej wiernych.