Magia Świata - biuro podróży
Ząbkowice Śląskie, ul. Św. Wojciecha 6
Dominikana

Położenie, specyfika, klimat

Odkąd w 1492 roku do jej brzegów dopłynął statek z Kolumbem na pokładzie, Dominikana stała się niezwykle atrakcyjnym miejscem. Od wieków przyciąga ludzi z całego świata – początkowo byli to kolonizatorzy z Europy (głównie Hiszpanie i Francuzi), skuszeni nowymi możliwościami wzbogacenia się, później poszukiwacze złota i piraci, obecnie zaś przede wszystkim turyści, pragnący relaksu i dobrej zabawy, a także filmowcy („Piraci z Karaibów„, na Dominikanie kręcono część zdjęć). Do XV wieku zamieszkiwana była wyłącznie przez Indian Taino, a po odkryciu ją przez Europejczyków, jako ich pierwsza w historii siedziba wAmeryce, stała się domem dla ludzi różnych narodowości. Położona jest na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, po środku KubyJamajki i Portoryko, na większej części wyspy Hispaniola, którą dzieli z Haiti. Dziś żyje głównie z turystyki, oferuje, oprócz barwnej kultury lokalnej, przede wszystkim słoneczne plaże, ciepłe wody morskie, egzotyczną faunę i florę, wspaniałe zabytki i wiele innych atrakcji gwarantujących udany wypoczynekUrlop na Dominikanie można zaplanować o każdej porze roku – średnia roczna temperatura to 25 stopni Celsjusza (na wybrzeżach jest bardziej upalnie). Należy jednak pamiętać, że na wyspie występują pory deszczowe – od października do końca kwietnia pada na północnym wybrzeżu, od maja do października na południu. Językiem urzędowym jest hiszpański, choć oczywiście ze względu na popularność tego miejsca wśród turystów na całym świecie, swobodnie można porozumieć się także w innych językach, w tym po angielskuPodróż ułatwiają bardzo dobre i częste połączenia lotnicze z Europą i obiema Amerykami z międzynarodowych lotnisk takich jak te w Santo DomingoPuerto Plata i Punta Cana.

Kurorty nadmorskie, plaże

Dominikana od północy oblewana jest łagodnymi wodami Oceanu Atlantyckiego, a od południa ciepłym Morzem Karaibskim. Niemal całe wybrzeże wysypy to przede wszystkim barwne i nowoczesne kurorty nadmorskie, w których można spotkaćurlopowiczów z całego świata wypoczywających w hotelach i apartamentach o zróżnicowanym standardzie. Za najlepsze plaże uchodzą te w Costa del Coco oraz Playa Dorada i Playa Grande. Wszędzie panują świetne warunki do nurkowania, szczególnie, iż nurkować można wśród raf koralowych i wraków statków, których wiele jest w pobliżu brzegu. Na północy wieją dobre wiatry do uprawiania windsurfingu    i kitesurfingu. Można zapisać się na jeden z licznych kursów przygotowujących do uprawiania wybranego sportu i wypożyczyć sprzęt. Dominikana to także wymarzone miejsce dla golfistów, gdyż jest tu wiele terenów przeznaczonych do uprawiania tego właśnie sportu, w tym dwa mistrzowskie pola golfowe z osiemnastoma dołkami. Czas spędzać można również uprawiając inne sporty, w tym jeździectwo i tenis, albo bawiąc się w licznych dyskotekach, kawiarniach i na pełnych życia bulwarach. Dla dzieci doskonałą rozrywką są miejsca takie jak np. Columbus Aquapark, kompleks basenów z trampolinami, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami nie tylko dla najmłodszych.

Najważniejsze miasta i zabytki

Po całej wyspie rozsiane są wyjątkowo urokliwe i pełne kolonialnego klimatu stare miasta założone przez pierwszych europejskich osadników. Mnóstwo w nich wąskich uliczek, ciekawie zdobionych budynków i zabytkowych obiektów. Te najważniejsze są, rzecz jasna, w stolicy – Santo Domingo na południu kraju. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Założone przez Bartolomeo Kolumba (brata Krzysztofa) w 1496 roku było pierwszą zamorską osadą, któremu Hiszpania nadała prawa miejskie. Warto zobaczyć tam Stare Miasto Kolonialne, katedrę z XVI wieku, bramę miejską lub zrelaksować się w pięknych parkach. Na uwagę zasługują również muzea – Museo de las Casas Reales, które poświęcone jest kolonistom oraz Museo de Arte Moderno (Muzeum Sztuki Współczesnej). W kościele Capilla de la Virgen del Rosario podobno spoczywa ciało Krzysztofa Kolumba (nie wiadomo jednak, na ile jest to prawda, gdyż historycy toczą spór o ustalenie faktycznego miejsca pochówku odkrywcy). Dominikańczycy szanują historię wyspy i dbają o utrzymanie pamięci o jej dawnych mieszkańcach, ale nie przeszkadza im to w prężnym rozwoju i podążaniu za cywilizacją – Santo Domingo ma obecnie około dwóch milionów mieszkańców, tętni życiem i nazywane jest często „karaibską metropolią”. Do tego miana pretenduje także Santiago de los Caballero, jedno z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych na wyspie. Miasto San Cristóbal posiada piękny neoklasyczny kościół, a niedaleko znajdują się dwa zabytkowe młyny cukrowe z XVI i XVIII wieku. Na północy najważniejszym miastem jest Puerto Plata założone w 1502 roku. Można również zwiedzić pozostałości po pierwszej osadzie założonej w Nowym Świecie przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku, La Isabela.

Przyroda

Oprócz kurortów i zabytkowych miast, Dominikana może poszczycić się także niesamowitymi krajobrazami i obiektami przyrodniczymi. W głębi kraju teren jest górzysty (przecinany przez trzy pasma górskie: Kordylierę Północną, Wschodnią i Środkową; na terenie tego ostatniego pasma znajduje się najwyższy szczyt Wsyp Karaibskich, Pico Duarte o wysokości 3175 m n. p. m. ). W mniej turystycznych regionach kraju, zwłaszcza przy granicy z Haiti, niemałe wrażenie robią ciągnące się aż po horyzont plantacje tytoniu, bananów i trzciny cukrowej. Na wybrzeżach warto odbyć wycieczkę po licznych zatokach i lagunach, zobaczyć klify,piaszczyste plaże oblewane błękitnymi falami, rafy koralowe, a od strony lądu – lasy z bujną i tropikalną roślinnością oraz liczne jaskinie, w których zachowane zostały malowidła naskalne Indian Taino (w tym rezerwat czterdziestu jaskiń Antropológica de las Cuevas de Borbón). Na terenie Dominikany znajduje się najniższy punkt Ameryki Środkowej – jest nim jezioro Enriquillo. Na wyspie jest trzydzieści jeden parków narodowych i pięć rezerwatów, w których żyje m.in. około dwieście pięćdziesiąt gatunków ptaków, w tym flamingi i pelikany, a także żółwie morskie i krokodyle. Dla turystów jedną z największych atrakcji jest obserwowanie wielorybów humbaków, które od grudnia do marca, podczas sezonu godowego, przybywają w okolice zatoki Samaná. Podczas organizowanych specjalnych rejsów podziwiać można, jak te potężne zwierzęta wyskakują ponad wodę i spektakularnie na nią opadają.

Z czego słynie Dominikana?

Odpowiedź jest prosta: z karnawału, bursztynów, rumu oraz cygar. Karnawał jest głośny, barwny i wesoły. Przez cały luty mieszkańcy i turyści mogą bawić się przy dźwiękach lokalnej muzyki merengue w klubach albo na ulicznych pokazach wśród tancerzy i przebierańców. Najpopularniejszym przebraniem są demony i diabły, w tym przede wszystkim tak zwane Kulawe Diabły (Diablos Cojuelos). Wyjątkowo widowiskowe parady karnawałowe odbywają się w miejscowości La Vega.
Ulubionym trunkiem Dominikańczyków, podobnie jak i pozostałych mieszkańców Wysp Karaibskich – nie tylko w czasie karnawału – jest oczywiście rum, który na wyspie wyrabiany jest (i spożywany) odkąd tylko Kolumb przywiózł pędy trzciny cukrowej – rum wyrabia się, bowiem z melasy. Można udać się na krótką wycieczkę do miejsc, gdzie produkuje się alkohol, np. do Fábrica de Ron w Santiago oraz na degustację. Tubylcy dumni są ze swojego rumu, podobnie jak z cygar – swego czasu Dominikana była największym eksporterem tych ekskluzywnych używek, a historia uprawy tytoniu na wyspie sięga jeszcze czasów, kiedy wyspę zamieszkiwali jedynie Indianie. Mało, kto wie, ale kraj ten słynie też z pięknych i uznawanych za bardzo wartościowe bursztynów o szerokiej gamie kolorów. Największe złoża bursztynu znajdują się na północnym wybrzeżu, nazywanym zresztą Bursztynowym Wybrzeżem. Z bursztynów wyrabia się biżuterię, wiele trafia też do muzeów, jako inkluzje, czyli okazy zawierające zamarłe szczątki małych zwierząt i owadów. Pod koniec urlopu na Dominikanie warto zaopatrzyć się w któryś z tych wartościowych wyrobów – butelkę rumu, pudełko cygar albo bursztynowy naszyjnik – by wraz ze wspomnieniami z udanych wakacji, wziąć ze sobą do domu także cząstkę kwintesencji prawdziwie karaibskiego smaku i charakteru.