Magia Świata - biuro podróży
Ząbkowice Śląskie, ul. Św. Wojciecha 6
Indie

Warto zobaczyć

  • BOMBAJ: Katedra Saint Thomas, kościół Saint John’s, świątynie – Mahalakshmi, Babulnath, Mumbadewi, Walkeśwar, parsowska Świątynia Ognia, fort George, pałac gubernatora Raj Bhavan, Wrota Indii (łuk triumfalny)
  • MADRAS: świątynie hinduistyczne (m.in. Kapaliśwara), katedra św. Tomasza, fort św. Jerzego
  • DELHI: Meczety Kuwwat al-Islam, Dżami Masdżid, rezydencje władców, pałace i forty, nowoczesne gmachy użyteczności publicznej, siedziba rządu

Religia i kultura

Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).

Święta

Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.

  • Diwali –  Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
  • Durga-pudża –  święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
  • Holi –  święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
  • Pongal –  w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
  • Dżanamastami  – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).

Porady i zwyczaje

Kuchnia

kuchnia indyjska nie jest jednorodna. Na południu spożywa się przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz duże ilości ryżu i curry. Na północy popularne są wypieki mączne i potrawy mięsne. Panuje tu zakaz spożywania mięsa krowiego (krowy uznawane są za święte zwierzęta). Najbardziej popularne dania główne: zupa z fasolki mung, kuleczki robione z sera i warzyw podawane w sosie kremowym, ziemniaki z curry, mięso ze szpinakiem.

Napoje

bardzo popularna w Indiach jest herbata nosząca nazwę masala chai, oprócz niej, szczególnie na południu Indii, pija się lassi – orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Mówiąc o napojach należy wspomnieć o sokach z bananów i mango.

W restauracji

warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach. Trzeba o tym każdorazowo uprzedzić  kelnera przy składaniu zamówienia. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb (chapati, roti) w przypominających sosy daniach.

Klimat

Indie posiadają klimat głównie zwrotnikowy, na północy zwrotnikowo-monsunowy, na południowym zachodzie wilgotny. Latem klimat gorący i wilgotny.  Zimy są suche. Obszary północno-wschodnie nawiedzane są corocznie przez monsuny przynoszące olbrzymie opady deszczu (od czerwca do października).

Średnia temperatura w °C :

Miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Bombaj

29

29

31

32

32

30

29

28

29

33

33

32

Delhi

19

22

32

36

36

33

33

32

32

33

27

22

Lucknow

21

23

32

36

37

32

30

32

32

31

28

23

Suma opadów

wielkość opadów rocznych jest bardzo zróżnicowana: od poniżej 100 mm we wschodniej części Karakorum i na pustyni Thar, 300–500 mm w środkowej części Dekanu, do ponad 3000 mm na zachodnich stokach Ghatów Zachodnich i do ok. 11 000 mm na południowych stokach płaskowyżu Śilong. Największe nasilenie opadów od lipca do września (70–90% sumy opadów rocznych).

Ukształtowanie terenu

południe zajmuje wyżynny płaskowyż Dekanu, wzdłuż Gangesu płaska nizina, na zachodzie pustynie, Himalaje na północy.