Magia Świata - biuro podróży
Ząbkowice Śląskie, ul. Św. Wojciecha 6
Japonia

Japonia

Japonia (日本) – to państwo leżące u wschodnich wybrzeży Azji na wodach Oceanu Spokojnego, oddzielone od kontynentu Morzem Japońskim.
Archipelag Japoński rozciąga się wąskim łukiem wysp i wysepek ciągnących się na długości ponad 3.800 km wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji. Cztery główne wyspy to: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. 

Liczne półwyspy i zatoki sprawiają, że linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, a jej długość wynosi prawie 30.000 km. Na południowym zachodzie przez Morze Wschodniochińskie Japonia graniczy z Chinami, na zachodzie Morze Japońskie oddziela kraj od Korei Północnej i Południowej oraz Rosji. Na północy cieśnina Soya oddziela Japonię od rosyjskiej wyspy Sachalin, a cieśnina Nemuro od Wysp Kurylskich, terytorium spornego z Rosją. Od wschodu i południa kraj oblewają wody Oceanu Spokojnego, a wzdłuż wybrzeży ciągnie się głęboki rów tektoniczny – Rów Japoński.

Klimat Japonii

Klimat Japonii jest bardzo zróżnicowany. Wyodrębniamy w nim cztery pory roku. Lata są łagodne, na południowych wyspach o wiele cieplejsze niż na północnych, gdzie większa jest wilgotność powietrza. Od początku czerwca do połowy lipca nastaje pora deszczowa mająca wielkie znaczenie dla uprawy ryżu. Zimy natomiast bywają bardzo mroźne i śnieżne, z zamieciami i zimnym wiatrem syberyjskim. Japonia leży na szlaku burz tropikalnych, tajfunów, którym towarzyszą niszczycielskie powodzie.

Zdarzają sie tu również trzęsienia ziemi, jednak Japończycy nauczyli się jak żyć w harmonii z przyrodą. Budynki projektuje się tak, by były odporne na wstrząsy a żeby zapobiec ich zniszczeniu, umieszcza się je na specjalnie skonstruowanych fundamentach pozwalających na łagodne kołysanie budowli. Naturalnym zagrożeniem są również liczne wulkany, których w Japonii jest 67 i prawie wszystkie aktywne. Mimo niebezpieczeństw ludzie chętnie osiedlają się w ich pobliżu z uwagi na wyjątkową żyzność wulkanicznych gruntów.

Geografia Japonii

Japonia jest krajem górzystym, wiele pasm jest pochodzenia wulkanicznego, biją tu gorące źródła a w górskich dolinach drzemią uśpione przepiękne jeziora. Najwyższym szczytem jest Święta Góra Fudżi (3776 m npm). Ukształtowanie terenu sprawiło, że większość miast ulokowanych jest na nizinnych terenach nadbrzeżnych, tu rozwinęła się niezwykła cywilizacja. Świat przyrody Japonii jest piękny i bardzo zróżnicowany. W niej Japończycy dopatrują się symboliki życia, trwania, wszystkich aspektów codzienności. Kwiaty wiśni, są poetycką refleksją nad zmiennością świata. Sosna jest symbolem długowieczności, bambus natomiast ze względu na swą wytrzymałość symbolizuje siłę i umiejętność pokonywania przeciwności losu. Świat zwierząt to mnóstwo gatunków ptaków oraz niewielkie zwierzęta, największym ze ssaków jest niedźwiedź brunatny zamieszkujący górskie ostępy.

Ludność Japonii

W Japonii mieszka ponad 126 mln ludzi. Japończycy wywodzą się z mieszaniny różnych grup etnicznych. W dalekiej przeszłości rdzenni mieszkańcy archipelagu połączyli się z przybyszami z Azji i wysp Pacyfiku. Korzenie japońskiej kultury wywodzą się z Chin. Dzięki niezwykle długiej izolacji, gdy obce kraje nie miały wpływu na kulturę i język, Japonia bardzo mocno wyodrębniła sie kulturowo i obyczajowo. Bardzo żywotne jest tradycyjne rzemiosło, zaliczane do sztuk pięknych: tkactwo, ceramika, wyrób papieru czerpanego, rzeźbienie w drewnie czy unikalne techniki wyrobów z bambusa. Do dziś żywotna jest i bardzo rozpowszechniona sztuka składania papieru – origami i nawet w czasach, gdy Japonia postawiła na szybki rozwój ekonomiczny i gospodarczy, świat papierowych kształtów wciąż bawi i naucza kolejne pokolenia.

Japońskie społeczeństwo

Od zarania swych dziejów Kraj Wschodzącego Słońca jest monarchią, a dwór cesarza stanowi najstarszą, trwale ugruntowaną instytucję polityczną Japonii. Religią dominującą jest buddyzm, następnie szintoizm, jednak prawie połowa społeczeństwa nie uznaje żadnej religii. Istotną cechą społeczeństwa japońskiego jest przywiązanie do tradycji, odzwierciedlające się w mentalności i narodowym charakterze Japończyków. Najwyższą wartość stanowi harmonia w życiu społecznym. Japończycy są powściągliwi, opanowani, lojalni, bezgranicznie okazują szacunek wobec starszych czy zwierzchników. Dyscyplina, stoicyzm, wysoka kultura osobista i wyższość interesu ogółu ponad indywidualne potrzeby mające głębokie korzenie w historycznej przeszłości kraju mogą stanowić o rozwoju i pozycji Japonii w czołówce krajów wysoko rozwiniętych.

Miasta Japonii

Największe miasta Japonii to : metropolia Tokio, Kioto, Jokohama, Sapporo, Osaka, Kobe, Fukuoka. Pośród atrakcji turystycznych tego wspaniałego kraju znajdziemy mnóstwo czarownych górskich zakątków, parków narodowych, pereł architektury czy ogrodów kuszących odpoczynkiem od miejskich dżungli. Zwiedzając Japonię tak naprawdę warto zgłębić jej niepowtarzalną kulturę. Poznać historię samurajów i ich kodeks bushido będący dziś podstawą funkcjonowania społeczeństwa japońskiego, kim są gejsze, czym jest manga, jak układa się ikebanę czy wiersze haiku. Japonia bardzo różni się od wielu krajów i to czyni ją tak tajemniczą, piękną i wyjątkową.