Magia Świata - biuro podróży
Ząbkowice Śląskie, ul. Św. Wojciecha 6
Francja

Francja to cudowny i niezwykły kraj europejski. Kojarzony z bagietkami, rogalikami, Paryżem i Lazurowym wybrzeżem. Francja to wspaniałe krajobrazy i zabytki, wyśmienita kuchnia, cudowne i niezapomniane chwile i niepowtarzalny klimat oraz wielobarwna i rewelacyjna kultura i piosenka.

Zachwycające krajobrazy, wielka różnorodność, ogrom zabytków, jedyne w swoim rodzaju potrawy i trunki – to wszystko oferuje Francja. Jedno z najważniejszych państw na świecie od lat jest miejscem, które jak magnez przyciąga turystów. Oficjalnie, w skład Francji wchodzą 22 regiony, i każdy z nich proponuje turystom, którzy postanowią właśnie we Francji spędzić wakacje, mnóstwo atrakcji. Francja to także raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Alpy Francuskie to doskonałe miejsce na narty, a Lazurowe Wybrzeże to mekka fanów sportów wodnych. Naprawdę trudno się zdecydować gdzie najlepiej we Francji spędzić urlop. Dlatego dużą popularnością cieszą się wycieczki objazdowe, pozwalające poznać wszystkie najciekawsze zakątki tego kraju. Najczęściej wybieranym sposobem transportu do krainy wina i szampana są linie lotnicze. Francja może poszczycić się doskonale rozwiniętym transportem lotniczym, najważniejsze lotniska w kraju znajdują się w następujących miastach: Paryż, Lyon, Nicea oraz Marsylia. Przy wcześniejszej rezerwacji, bilety lotnicze na samolot z Warszawy do Paryża, można kupić już za 300 złotych. Oczywiście, jeśli planujesz wyjazd do Francji w gorącym okresie turystycznym, takim jak na przykład sylwester, czy szczyt sezonu wakacyjnego, ceny automatycznie wzrastają. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsza rezerwacja, aby wczasy we Francji nie pochłonęły twoich całych oszczędności. Pomóc w tym mogą opcje oferowane w biurach podróży, typu last minute czy first minute. Wybrane w ten sposób wycieczki sprawią, że możesz w pełni rozkoszować się urokami tego pięknego kraju, nie martwiąc się o noclegi czy wyżywienie.

Historia

Francja jest krajem o wielowiekowej historii, o czym mogą poświadczyć liczne zabytki rozmieszczone po całym kraju. Jako samodzielne państwo Francja istnieje od 843 roku. Władcami byli potomkowie Karola Wielkiego, aż do 987 roku, kiedy to tron Francji objął Hugo Kapet. Od tego momentu następuje stopniowy rozwój kraju. Francja rządzona przez Kapetyngów, Walezjuszów i Burbonów staje się wielkim, silnym mocarstwem. Apogeum świetności przeżywa za czasów panowania Ludwika XIV, w XVII wieku. W 1792 roku następuje rewolucja francuska, której skutkiem jest rozpad monarchii. Francja zostaje proklamowana I Republiką Francuską. Stery władzy przejmuje Napoleon Bonaparte. W 1804 roku, Francja z republiki jest przemianowana na cesarstwo. Trwa to do 1815 roku, kiedy na skutek upadku Napoleona Bonaparte, Francja ponownie staje się monarchią. Jednak ten stan utrzymał się tylko do 1830 roku, kiedy to na skutek rewolucji lipcowej powstaje Monarchia Lipcowa. W 1848 roku zostaje ponownie mianowana II Republiką. Jej los został przesądzony w 1852 roku, kiedy Ludwik Napoleon ogłasza powstanie II Cesarstwa. Ostatecznie rządy rodu Napoleona zakończyły się w 1870 roku, podczas wojny francusko – pruskiej i Francja stała się III Republiką. Wiek XX to powolny schyłek imperium francuskiego. Podczas I wojny światowej można jeszcze zaobserwować znaczenie Francji, jednak II wojna światowa to kompletna porażka byłego imperium. Po tej wojnie, Francja zostaje IV Republiką, aby w 1958 roku objąć swój obecny kształt czyli wpół- prezydencką V Republikę.

Atrakcje turystyczne

Ciężko wymienić wszystkie atrakcje turystyczne jakie oferuje Francja. Jednak niewątpliwie jest kilka sztandarowych miejsc, które każdy turysta powinien zobaczyć. Niewątpliwie na pierwszym miejscu jest Paryż (Paris). Stolica kraju to miejsce, gdzie turystyka rozwija się bardzo prężnie. Pierwszym punktem, który koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Paryżu jest Wieża Eiffla( Tour Eiffel). Dama Paryża, bo tak jest nazywa ma 324 metry i waży 10 000 ton. Jest to największa budowla w Paryżu, szacuje się że odwiedziło ją już 200 milionów turystów. Z samego szczytu, gdzie znajduje się taras widokowy, rozciąga się wspaniały widok na panoramę Paryża i okolic. Aby móc to zobaczyć należy uiścić opłatę w wysokości 13 euro. Kolejnym miejscem, jest katedra Notre-Dame. Ulokowana w najstarszej części miasta, na wyspie Ile da la Cite, jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w stylu gotyckim na świecie. Jej budowę rozpoczęto w 1163 roku, a zakończono 170 lat później. To właśnie katedrę Notre-Dame umieścił w swojej powieści „Dzwonnik z Notre-Dame” Victor Hugo. Paryż to także idealne miejsce dla zwolenników muzeów. Znajduje się tutaj jedno z największych muzeów na świecie, mianowicie Luwr (Musée du Louvre ). Dawniejsza siedziba królów, obecnie posiada wręcz królewskie zbiory sztuki. To właśnie Luwr jest domem Nike z Samotraki, czy słynnej na całej świecie Mona Lizy. Aby móc zobaczyć ponad 35 000 eksponatów należy zapłacić jedyne 9 euro. Natomiast w każdą pierwszą niedziele miesiąca wstęp do krainy historycznych zabytków jest bezpłatny. Paryż to miasto tętniące życiem, zwłaszcza w dzielnicy Montmarte. Nieopodal znajduje się najbardziej osławiony w Paryżu, jeśli nie na świecie kabaret Moulin Rouge. Aby móc poczuć smak francuskiej burleski w najlepszym wykonaniu, musimy przygotować co najmniej 100 euro na bilet. Jednak Francja to nie tylko Paryż. Także tutaj znajduje się jeden z najsłynniejszych parków rozrywki, czyli francuski Disneyland. Położony na przedmieściach Paryża przyciąga tłumy turystów. Kompleks paryskiego Disneylandu składa się z dwóch parków: Park Disneyland, składający się z 5 krain oraz Walt Disney Studio. Chcąc zobaczyć pałac królewny Śnieżki, przeżyć niesamowite przygody w krainie Pogranicze, czy odkryć fascynujące nowinki technologiczne w krainie Wynalazki, musimy wydać około 60 euro. Jednak wydatek się opłaca, co potwierdza 170 milionów turystów którzy bajkową krainę już odwiedzili. Dla zwolenników szampana, atrakcją będzie wizyta w rejonie Francji o nazwie Szampania. W miasteczku Hautvillers możesz dowiedzieć się o odkryciu szampana, gdyż to właśnie tutaj trunek ten został wynaleziony przez mnicha Dom Pierre Pérignon. W całym regionie czekają piwniczki, w których można nie tylko zobaczyć jak szampan leżakuje, ale również obserwować ” ekspresowy” sposób powstawania i skosztować typowego francuskiego alkoholu. Wstępy do piwniczek są czasami darmowe, a czasami należy wejście opłacić kwotą 10 euro.

Plaże i sporty

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Regionem wymarzonym wręcz do uprawiania sportów zimowych są Trzy Doliny (Les Trois Valées). Jest to największy ośrodek narciarski na świecie. Znajduje się on w Sabaudii, na zboczach trzech połączonych ze sobą dolin: Courchevel, Méribel i Belleville. Na tym terenie rozlokowanych jest aż 8 kurortów narciarskich, znajduje się 295 tras, których łączna długość to aż 600 kilometrów. Na turystów czeka 200 wyciągów o przepustowości 260 tysięcy osób na godzinę. Będąc tutaj najlepiej wykupić skipass na całe Trzy Doliny, w cenie około 250 euro. Sezon w Trzech Dolinach trwa od końca listopada do kwietnia.
Jeśli zdecydowanie bardziej do gustu przypadają ci bajeczne plaże i ciepłe morze, koniecznie musisz wybrać się na Lazurowe Wybrzeże (Côted’Azur). Francuska Riwiera to miejsce gdzie czekają kilometry pięknych, czystych plaż, gdzie można oddawać się takim sportom wodnym nurkowanie, żeglowanie, narty wodne czy loty ze spadochronem za motorówką. To również miejsce, gdzie w małych nadmorskich miasteczkach tętni nocne życie, gdzie w luksusowych kurortach takich Saint-Tropez czy Cannes można poczuć się jak gwiazda filmowa, których na Riwierze Francuskiej nie brakuje.

Noclegi

Turystyka we Francji to dziedzina przynosząca znaczne dochody, nic więc dziwnego że zadbano o doskonałe zaplecze, zarówno noclegowe, jak i gastronomiczne. W każdym, atrakcyjnym pod względem turystycznym zakątku kraju znajdują się apartamenty, hotele czy campingi. Można również skorzystać z kwater prywatnych. Wszystko zależy od zasobności portfela.

Wycieczki

Będąc we Francji warto tak zorganizować swój pobyt, aby zobaczyć najciekawsze regiony tego kraju. Z racji tego, że Francja ma doskonale rozwinięty transport kolejowy, a tym superszybki TGV, jadący z prędkością 568 km/h, wycieczki do innych regionów są możliwe. Miejscem ciekawym dla turystów jest Prowansja. Wspomniane już Lazurowe Wybrzeże to nie jedyne tutejsze atrakcje. Najciekawszymi miastami w tym regionie Francji słynącym z lawendy są między innymi Nicea i Marsylia(Marseille). Pierwsze z miast jest znane na całym świecie za sprawą karnawału, który się tutaj odbywa. Przez dwa tygodnie trwają huczne imprezy do białego rana, połączone z przejazdami rydwanów czy bitwą kwiatową. Skoro mowa o kwiatach, warto zobaczyć słynny targ kwiatów w Nicei, odbywający się przy Cours Soleya. Nicea to także miasto muzeów. Godne polecenia jest Muzeum Sztuki Współczesnej (Musee d’Art Moderne et d’Art Contemporain). Oprócz sztuki współczesnej, można zobaczyć również zabytkowe elementy, takie jak chociażby pozostałości po Grekach i Rzymianach, w postaci aren, forum i łaźni na wzgórzu Cimiez. Z kolei Marsylia to miasto w którym znajdziemy słynny z powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Cristo”, zamek d’If . Ta twierdza, wzniesiona w XVI wieku, przyciąga nie tylko zwolenników literatury Dumasa. Ciekawym miejscem do zwiedzania w mieście portowym, jakim jest Marsylia są okolice starego portu, chronione przez dwa forty: Fort św. Mikołaja, oraz Fort św. Jakuba. Oba zostały zbudowane w XIII wieku , przez zakon szpitalników. Perełką Marsylii jest bazylika Notre- Dame-de-la Garde. Zwiedzać ją można codziennie od 7 do 19, pamiętając przy tym o stosownym stroju. Innym ciekawym regionem we Francji jest Bretania. Położona na Półwyspie Bretońskim, znana jest z małej wysepki, na której znajduje się opactwo Mont Saint – Michel (Abbaye du Mont-Saint-Michel ). Charakterystyczne budynki opactwa sprawiły że miejsce to jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. W Bretanii znajdują się również inne ciekawe budowle, takie jak na przykład, zbudowany w XIII wieku zamek La Latte czy zamek w Saint-Malo, pełniący dzisiaj funkcję ratusza. Również w Bretanii znajduje się największe skupisko menhirów. Oglądać je możemy w mieście Carnac. Koniecznie należy się wybrać do doliny Loary, która przyciąga turystów ogromną ilością zamków. Szacuje się, że jest ich na tym terenie ponad 300. Do najpopularniejszych należą zamek Ambois, zamek w Blois, zamek w Chambord czy zamek w Azay-Le-Rideau. Oprócz pięknej architektury znajdziesz tutaj bajeczne ogrody, muzea w salach zamkowych oraz usłyszysz od przewodników barwne historie dotyczące budowli i ich mieszkańców.

Kuchnia

Z uwagi na wiele regionów, istnieje wiele kultowych dań kuchni francuskiej. Smakołykami są między innymi bouillabaisse czyli zupa rybna, ratatouille czyli potrawa z duszonych warzyw czy boeuf bourguignon, czyli mięso wołowe duszone w czerwonym winie. Francja słynie również ze swoich serów (jest ich ponad 500 rodzajów), do najsłynniejszych należą camembert oraz brie. Nie można zapomnieć o francuskich winach. Będąc we Francji, grzechem byłoby nie spróbować lampki wina z Bordeaux.

Klimat

W zależności od regionu, pogoda we Francji jest bardzo zróżnicowana. Południe kraju charakteryzuje się ciepłym i suchym latem, gdy temperatura przekracza 30°C, natomiast zimy są łagodne i deszczowe. Można często tutaj spotkać mistral, czyli porywisty wiatr. Północ Francji to chłodne lata i dosyć ciepłe zimy.