Leżąca w południowo-wschodniej Europie Grecja jest krajem o niezwykle bogatej przeszłości i równie interesującej współczesności. Owa kolebka kultury antycznej graniczy dziś z Albanią, Macedonią, Bułgarią i Turcją. Otaczają ją również wody Morza Jońskiego, Śródziemnego i Egejskiego. Mityczna kraina Grecja, to nie tylko ląd, ale także szereg malowniczych wysp, m.in.: Korfu, Kreta, Rodos, Patmos i Kos.
Grecja jest krajem górzystym z górującym nad nim, osławionym w pieśniach i mitach – Olimpem. Choć szczyt ten zamieszkują sami bogowie, wspinaczka nań nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności i może stać się atrakcją dla każdego turysty. Jeżeli nie mamy ochoty zawitać w Zeusowe progi, możemy udać się w gościnę do Apollina i muz rezydujących w paśmie górskim Patmos.
Klimat Grecji jest typowo śródziemnomorski, zatem najkorzystniej jest odwiedzić ten kraj wiosną, by uchronić się przed upalnym latem. Temperatury rzędu 38-40 ºC powinny być ku temu wystarczającym argumentem.
Krajobraz Grecji urzecze nas tysiącami gatunków kwiatów: tęczowych orchidei, zawilców i posłonków. Do najbardziej charakterystycznych przedstawicieli fauny tego kraju należą: lisy, borsuki, wiewiórki, koziorożce (nie mylić z hasającym po skałach mitycznym faunem) oraz foka białobrzucha.
Społeczeństwo greckie jest stosunkowo jednolite etnicznie (Grecy – 95%), z mniejszościami narodowymi: turecką, macedońską, romską i żydowską. Dominującą w owym kraju religią jest prawosławie (97,6%). Podobnie pod względem językowym Grecja jest bardzo ujednolicona, aż 95% mieszkańców na co dzień posługuje się greką. Nic dziwnego, że jest to język wystarczający, liczy on bowiem aż 5 milionów słów!
Do największych miast kraju zaliczają się: Ateny, Saloniki, Pireus, Iraklion, Larisa i Patras.
W Grecji zachowało się mnóstwo zabytków starożytności, jak przystało na miejsce, gdzie zrodziła się cywilizacja europejska. Do miejsc, gdzie zachowały się najwspanialsze ruiny budowli takich jak: teatry, amfiteatry, stadiony i świątynie oraz gdzie zlokalizowane są najważniejsze stanowiska archeologiczne, należą: Ateny, Abdera, Argos, Cheronea, Dodona, Fajstos, Tiryns, Termopile, Maraton oraz kolebki cywilizacji minojskiej – Kreta i mykeńskiej – Peloponez.
zachwycą nas zabudową tutejszej Akropolis, gdzie mieszą się: Propyleje, Partenon i Erechtejon. Warto również zajrzeć do tutejszego Narodowego Muzeum Archeologicznego, gdzie odnajdziemy prawdziwe bogactwo starożytnych artefaktów. Bardzo interesująca okazać się może również wycieczka do Delf, gdzie zwiedzimy Święty Okręg wyroczni Pytii, a także wyprawa do miejsca pełnego „jaszczurek i turystów”, czyli na Delos. Ruinami wspaniałego teatru przywita nas Epidauros, zaś w zadumę wprawią ruiny świątyni Hery na Samos. Wspaniałe stadiony, gimnazja i nekropole odnaleźć możemy w Koryncie, a szczególnie niebanalną atrakcję stanowić będzie Muzeum oliwek w Sparcie.
Kultura antyczna to jednak nie wszystko. Warto nacieszyć się zwiedzaniem ruin i spróbować poczuć ducha dawnych stuleci, nie możemy jednak zapomnieć o dzisiejszej, pełnej życia i zabawy Grecji.
Tutejsi mieszkańcy należą do osób szczególnie uprzejmych i gościnnych, co jest cechą charakterystyczną większości narodów śródziemnomorskich. Łagodne, acz nie pozbawione temperamentu, greckie charaktery, najlepiej poznać przy lampce czerwonego wina lub przy filiżance kawy. Cechą narodową Greków jest także zamiłowanie do muzyki i tańca.
Z pewnością żadnemu turyście nie uda się uciec przed przyjemnością szalonego tańca w korowodzie, gdzie uczestnicy splatają się ramionami i stawiają drobne kroki w przód i w tył (chassapiko). Ciepłe wieczory spędzać można również przy nostalgicznych dźwiękach muzyki – rembetiko.
Grecja – kraj antycznych bogów i mitycznych stworów – to ulubiona wakacyjna destynacja Polaków. Do Grecjiwarto jechać choćby po to, by spróbować prawdziwej, aromatycznej sałatki greckiej! Ale powodów, które zachęcają nas do greckich wakacji, jest znacznie więcej…
Przede wszystkim w Grecji panuje niesamowity klimat, który zapewnia nam udane wakacje. Czujemy się tu beztrosko i dobrze.
Grecja to idealne miejsce dla wszystkich turystów, którzy lubią wylegiwać się na plaży, ale również nie chcą rezygnować z aktywnego spędzania czasu. Organizatorzy wycieczek do tego zakątka świata oferują zwykle wiele wycieczek fakultatywnych, które skutecznie umilą nam czas spędzony w Grecji.
W dawnej Helladzie zabytków jest co niemiara! Można tu wymienić choćby Ateny (i nie warto wchodzisz w szczegóły – cała stolica Grecji jest warta uwagi, ponieważ zabytki są tu dosłownie wszędzie!), Peloponez, Olimpię i wiele innych. Niektóre budynki datuje się na V w. p.n.e. ! Podróż do Grecji to szansa na prawdziwe spotkanie z historią.
Grecja to również wspaniałe wyspy: Kreta, Rodos, Korfu… To one przyciągają co roku tysiące turystów, którzy opuszczają te miejsca z przekonaniem, że kiedyś muszą tu powrócić. Wąskie uliczki, białe domki, kolorowe kwiaty i niebieskie elementy budownictwa są wizytówką i jednocześnie symbolem Grecji. Chyba każdy z nas kojarzy bajeczną zabudowę Santorini czy malowniczą Zatokę Wraku z Zakynthos. Dosłownie wszędzie możemy korzystać z pięknych plaż i licznych atrakcji turystycznych.
W Grecji znajduje się także całe mnóstwo klimatycznych knajpek, w których możemy skosztować wyśmienitych potraw, a wśród nich: owoców morza, ryb, soczystych cytrusów i aromatycznych sałatek.
Grecja to idealne miejsce na wakacje zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla zakochanych par oraz osób starszych. Grecja radośnie wita każdego i nie ma tu szansy na nudę!
Zabytki starożytnej Grecji należy zwiedzać z odpowiednim nastawieniem, dopiero wówczas można przybliżyć się nieco do ducha epoki i spróbować uchwycić choćby cień mentalności dawnych mieszkańców Hellady. Warto oddać się głębszej refleksji nad warunkami powstania dzieł i zamierzeniami twórców, co nie jest z resztą trudne pośród monumentalnych marmurów i tajemniczych wyrazów twarzy zaklętych w rzeźbach.
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż na przestrzeni wieków obraz owej rodzimej sztuki uległ zniekształceniu, poszczególne budynki zmieniały swe funkcje, a muzea, ksiązki i antykwariaty ukazują ją nam w oderwaniu od „naturalnego środowiska”. Warto pamiętać, że Grecy nie żyli w czarno-białym świecie, co może sugerować nieustanna gra marmurów i cienia w ich dzisiejszych ruinach, wszelkie dzieła sztuki, zarówno rzeźbiarskie jak i architektoniczne były kolorowe!
Ateny – choć stanowią nieocenioną pamiątkę po starożytnej potędze kraju, współczesne miasto raczej odstrasza, aniżeli urzeka. Miejscami, które należy koniecznie odwiedzić są: Akropol (czyli starożytne ufortyfikowane wzgórze, zwane też „górnym miastem”) i Narodowe Muzeum Archeologiczne, mogące poszczycić się najwspanialszą kolekcją sztuki greckiej w świecie.
Szczyt Akropolis ateńskiej zdobi zespół najwspanialszych budowli z okresu największego rozkwitu architektury greckiej (czyli z V w. p.n.e.). Należą do nich:
Propyleje – monumentalna podwójna brama wsparta na kolumnach doryckich i jońskich, stanowiąca wejście na Akropol. W jednym z jej skrzydeł mieściła się pinakoteka (galeria obrazów).
Partenon – „smagane wiatrem dziecko przestrzeni i piękna”, jest świątynią poświęconą bogini Atenie. Centralne miejsce we wnętrzu tej monumentalnej, doryckiej konstrukcji zajmował 12-metrowy posąg Ateny Partenos autorstwa Fidiasza. Na podziw zasługuje także typowo dorycki fryz tryglifowo – metopowy na zewnątrz i joński tzw. fryz panatenjski okalający cellę.
Erechtejon – to budowla, na którą składa się kilka świątyń. Stanowiła ona miejsce kultu m.in.: Ateny, Posejdona, Zeusa Hypastosa, Erechteusa, Hefajstosa oraz herosa Butesa. Znajdowała się w niej także skała ze śladem po trójzębie Posejdona i miejsce dawnej wyroczni Ateny. Szczególnie piękne jest jedno z wejść do Erechtejonu, które stanowi tzw. „ganek kor”. Belkowanie tego przedsionka dźwiga sześć posągów dziewcząt, zwanych kariatydami, jest to rodzaj kolumn rzeźbionych na kształt postaci kobiecej, często z koszem na głowie.
Na południowym zboczu Akropolu mieszczą się ponadto: monumentalny odeon (budowla poświęcona głównie spektaklom muzycznym), teatr Dionizosa i Asklepion, czyli świątynia boga nauk medycznych.
Delfy – starożytni uważali położone pośród skał Parnasu Delfy za środek ziemi. Jest to bardzo tajemnicze miejsce przede wszystkim ze względu na obecność w nim wyroczni. Z bogami komunikowano się za pośrednictwem kapłanek – Pytii. Sanktuarium odkryte zostało w XVII w. Dziś cały Święty Okręg dostępny jest do zwiedzania, znajduje się w nim: święta droga flankowana pomnikami i skarbcami, świątynia Apollina, budynek rady (Buleuterion) i ruiny teatru. Muzeum a Delfach może poszczycić się wspaniałą kolekcją rzeźb. Prawdziwą perełką jest brązowy posąg tzw. Woźnicy (Auriga delficki).
Delos – przewodniki podają, iż Delos pełne jest „jaszczurek i turystów”. Starożytne miasto leży na zachodnim wybrzeżu owej, niegdyś świętej wyspy. Wedle legendy, jest to miejsce narodzin Artemidy i Apollina. Dlatego też wiele zabytków poświęconych jest temu boskiemu rodzeństwu, m.in.: sanktuarium Apollina, trzy poświęcone mu świątynie: Delijska, Ateńczyków i tzw. Wielka Świątynia. Zachowały się także ruiny sanktuarium Dionizosa, teatru i tajemnicza Aleja Lwów.
Epidauros – w miejscowości tej znajduje się wspaniały starożytny teatr, wzniesiony w IV w. p.n.e. przez Polikleta Młodszego. Ponieważ owo doskonałe dzieło starożytności do dziś nie straciło nic na swej akustyce, jest miejscem odbywania się spektakli dramatu antycznego w ramach corocznego Festiwalu Ateńskiego.
Teatr w starożytności wchodził w skład monumentalnego sanktuarium Asklepiosa – boga sztuki lekarskiej. Niebywałą zaletą zabytku jest fakt, iż prace renowacyjne na jego terenie ograniczono do minimum (przede wszystkim naprawa ławek), co pozwala nam na obcowanie z niemalże nietkniętym ręką współczesnego człowieka wytworem starożytnych budowniczych.
Z samego sanktuarium zachowały się ruiny pomieszczeń „szpitalnych”, domów dla kapłanów-lekarzy, hoteli i budowli o funkcji rekreacyjnej. Makietę ukazującą zrekonstruowany kompleks obejrzeć można w miejscowym muzeum.
Samos – na wyspie tej, w miejscowości Vathi znajduje się jedno z większych i doskonale wyposażonych Muzeów Archeologicznych w Grecji. Większość jego zbiorów pochodzi w wykopalisk na terenie świątyni Hery (słynny Heraion z Samos), a do najcenniejszych należą: jedno z dwóch odnalezionych na terenie Grecji kultowych zwierciadeł Hery, monumentalny, niemalże 5-metrowy kuros (posąg wyobrażający mężczyznę, najprawdopodobniej Apollina) i wiele darów ofiarnych w stylu orientalizującym (wzornictwo zaczerpnięte m.in. z Egiptu). Ruiny świątyni z VI w. p.n.e., wzniesionej na miejscu mitycznych narodzin bogini Hery, z zachowaną do dziś jedną kolumną, znajdują się w pobliżu miejscowości Pithagório.
Korynt – do starożytnego Koryntu (Area Korinthos) dojechać można autobusem ze współczesnego miasta noszącego tę samą nazwę. To antyczne miasto, będące niegdyś stolicą rzymskiej prowincji – Grecji, ma nam do zaoferowani wiele atrakcji. W obrębie zachowanych po części murów miejskich znajdują się stadiony, gimnazja i nekropole. Najciekawszym miejscem do zwiedzania jest centrum z zachowanym forum romanum (runek rzymski) i świątynią Apollina.
Zgodnie ze słowami jednego z władców – Likurga, owo miasto tworzyli obywatele, a nie mury. Stąd nie należy się dziwić dosyć ubogiej ilości zabytków w tej niezwykłej ze względu na swą historię miejscowości. Zachowały się jedynie położone na zboczu Akropolu ruiny teatru i fundamenty świątyni Ateny. Z późniejszych bizantyjskich budowli podziwiać możemy ulokowany na szczycie wzgórza klasztor Ossios Nikonas.
Ok. 500 m od miasta znajdują się ruiny świątyni Artemidy Orthia, gdzie spartańscy chłopcy przechodzili jeden z etapów swego jakże surowego i jakże sławnego do dziś wychowania. Wszelkie znaleziska archeologiczne obejrzeć można w niewielkim Muzeum Archeologicznym znajdującym się w centrum miasta. Ciekawą atrakcją może być także zwiedzanie Muzeum oliwek i greckiej oliwy (Museum of the Olive and Greek Olive Oil), ujawniające tajniki przetwórstwa tej niezastąpionej w Grecji rośliny. Warte zwiedzenia jest położone w odległości 5 km od Sparty bizantyjskie, niegdyś bardzo potężne miasto – Mistra.