Magia Świata - biuro podróży
Ząbkowice Śląskie, ul. Św. Wojciecha 6
Holandia

Położenie, powierzchnia i ludność

Holandia to państwo europejskie o powierzchni 41.528 km2, położone nad Morzem Północnym, w dorzeczu trzech rzek Renu, Skaldy i Mozy. Na wschodzie graniczy z Niemcami, na południu z Belgią. Najwyższe wzniesienie – Vaalseberg w Limburgii liczy 322,2 n.p.m., a najniżej położone miejsce sięga 6,74 m p.p.m.
Większość populacji kraju to Holendrzy, a główne mniejszości to: Niemcy, Indonezyjczycy, Turcy, Surinamczycy i Marokańczycy. Społeczeństwo podzielone jest na cztery grupy wyznaniowe: protestantów, katolików, socjalistów i liberałów. Stolicą kraju jest Amsterdam. Językiem urzędowym jest holenderski (niderlandzki) a obowiązującą walutą – euro. 1 euro (€) to 100 centów.

Kultura i zwyczaje

Większość norm zachowań obecnych w Holandii odpowiada regułom obowiązującym w całym zachodnim świecie. Symbolem Holandii są przede wszystkim wiatraki, sery i kwiaty – głównie tulipany, które odgrywają znaczącą rolę w gospodarce kraju. Holendrzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Popularne jest wędkowanie, pływanie łodziami i campingi. W całym kraju powszechne jest używanie rowerów, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i transportowych.
Holandia słynie z narodowych, barwnych strojów. Dla wielu osób jest on nadal ubiorem codziennym i to wcale nie dlatego, że pracują w przemyśle turystycznym, ale dlatego, że ich rodzice i dziadkowie nosili go przed nimi i ponieważ jest on częścią ich kultury. Holandia nie ma jednego, właściwego sobie stroju narodowego, jest wiele jego odmian w zależności od regionu kraju a najbardziej znanym elementem holenderskiego stroju są niewątpliwie chodaki.

Turystyka

W Holandii nie można się nudzić! Liczne atrakcje jakie czekają tu na turystów sprawiają, że kraj ten jest bardzo lubiany i często odwiedzany przez rzesze podróżnych.
Holandia, ze względu na swoje położenie jest krajem kanałów i dróg rowerowych (15 000 km!). W samym Amsterdamie jest ponad 1200 mostów, a każdy mieszkaniec Holandii posiada co najmniej jeden rower. Samych rowerów jest dwa razy więcej w całym kraju, niż samochodów. Specjalne trasy rowerowe wiodą wśród pól kwiatowych, wzdłuż rzek i kanałów, przez wioski rybackie i zabytkowe miasta, obok zamków i innych interesujących miejsc. Holandia ze swą 230-kilometrową linią brzegową, niezliczonymi jeziorami i tysiącami kilometrów dróg wodnych, jest rajem dla amatorów sportów wodnych. Spotkać tu można kajakarzy, surferów na lekko wzburzonym morzu a także pływających na rowerach wodnych po kanałach Amsterdamu czy Utrechtu.
Cała Holandia to jeden wielki ogród. Znajdziemy tu przepiękne ogrody i parki przy zamkach i pałacach, bogate ogrody botaniczne i arboreta. Warto zobaczyć, czego potrafią dokonać tu ogrodnicy. Ponadto koniecznie należy odwiedzić którąś z największych giełd kwiatowych. Kwiaty i rośliny doniczkowe są tu sprzedawane i wysyłane do wszystkich zakątków świata. Inną „kwiatową” atrakcją są parady kwiatów, które rokrocznie przyciągają wielu turystów zarówno z Holandii, jak i z zagranicy. Co roku, od kwietnia do września można obejrzeć tu kilka parad kwiatowych, specyficznych dla danej pory roku. Holandia zawsze kojarzona jest z kwiatami.

Podróż

Najszybciej do Holandii można dotrzeć samolotem. Połączenie Warszawa – Amsterdam obsługiwane jest przez PLL LOT i KLM. Samoloty KLM-u latają trzy razy dziennie we wszystkie dni tygodnia, LOT-u dwa razy dziennie, a w sezonie 3 razy, za wyjątkiem niedziel. Połączenie Kraków – Amsterdam obsługiwane jest przez SkyEurope trzy razy w tygodniu.
Z Polski nie ma bezpośredniego pociągu do Holandii. Trzeba się przesiadać na terenie Niemiec. Szybkie koleje niemieckie i holenderskie są wygodne i bezpieczne. Niestety ich cena jest dość wysoka a podróż trwa ok. 15 godzin.
Natomiast dość łatwo znaleźć połączenie autokarowe. Większość liczących się przewoźników (np. ORBIS TRANSPORT, EUROBUS Sp. z o.o., PRYWATNE BIURO PODRÓŻY SINDBAD) proponuje dogodne połączenia w obydwie strony z większości dużych miast w Polsce. Czas podróży z Warszawy do Amsterdamu wynosi ok. 20 godz.
Jeśli w podróż wybiera się kilka osób to najtańszym środkiem transportu jest bez wątpienia samochód. Odległość drogowa między Warszawą a Amsterdamem wynosi ponad 1200 km. Najkrótsza trasa do centralnej Holandii prowadzi przez przejście graniczne w Świecku, a dalej przez Berlin, Hanower, Osnabrück i Enschede do Amsterdamu i Hagi.

Kuchnia

Holenderska kuchnia nie jest zbyt urozmaicona, brakuje w niej różnorodności. Obfituje głównie w białka. W menu można znaleźć: steki, kurczaki, ryby oraz zupy i potrawy duszone. Oczywiście, ze względu na bliskość Morza Północnego, ryby i owoce morza wiodą prym w jadłospisie. Z ogromnej ilości ryb, śledzi, itp. przygotowane są nie tylko przystawki, ale i również całe dania. Przykładowe potrawy to: solone śledzie z beczki, rolmopsy, makrele w bułce lub wędzone węgorze. Warto również spróbować zielonych śledzi, które jada się tu zwykle na surowo z cebulką.
Holendrzy kochają sery, choć uznawane są one za mniej wyrafinowane w smaku od serów francuskich. Wytwarzane tu gatunki sera to: Alkmaar, Gouda, Edam.
Często w Holandii można się zetknąć z kuchniami zagranicznymi (w szczególności chińską, włoska, meksykańska i francuska). Do posiłków Holendrzy najchętniej piją piwo. Do najbardziej znanych gatunków piwa zaliczają się: Heineken, Amstel, Grolsch. Bardzo rozpowszechnionym napojem jest również kawa, gorąca czekolada, herbata a także wino.
Narodowym przysmakiem Holendrów są appelgebak – placek z jabłkami i cynamonem oraz speculaasjes – korzenne ciasteczka o smaku piernika, które stanowią znakomite dopełnienie popołudniowej kawki czy herbatki.

Zwiedzanie

Amsterdam: pływający targ Bloemenmarkt, sieć kanałów, Dom Anny Frank, zbiory Rijksmuseum i Muzeum van Gogha.
Breda – najładniejsze miasto Brabancji Północnej: imponujący gotycki kościół i Generaal Maczek Museum.
Rotterdam: hałaśliwe i dumne miasto portowe, największy port morski na świecie.
Park Narodowy Hoge Veluwe z wędrującymi wydmami śródlądowymi i rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt.
Kinderdijk – park wiatraków.
Haga – miasto rządowe: parlament i siedziba królowej Beatrix, nadmorski kurort Scheveningen.
Delft – jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Holandii.
Madurodam – cala Holandia w miniaturze. Odwiedzając to miasteczko można w kilka chwil zwiedzić całą Holandii zbudowaną w skali 1:25.
Park Keukenhof – wspaniałe plantacje kwiatów, gdzie rośnie największa kolekcja kwiatów cebulkowych na świecie, m.in. 6 mln tulipanów.

Zdrowie

W razie wypadku i nagłego zachorowania przysługuje turystom bezpłatna pomoc lekarska. Osoby opłacające składki na NFZ, spędzające wczasy w Holandii, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Osoba ubezpieczona w jednym z krajów członkowskich UE korzysta z opieki zdrowotnej w innym kraju członkowskim na takich samych zasadach na jakich korzystają obywatele tego innego kraju, objęci powszechnym systememubezpieczenia zdrowotnego. Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). Wydaje ją bezpłatnie każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, zatem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Ambasady

Ambasada RP w Hadze
Alexanderstraat 25, 2514 JM Den Haag
tel. (00-31-70) 79-90-100, 79-90-102, fax. (0-70) 7990 137
www.polamb.nl
e-mail: ambhaga@polamb.nl