Magia Świata - biuro podróży
Ząbkowice Śląskie, ul. Św. Wojciecha 6
Litwa

Litwa jest najbardziej wysuniętym na południe spośród trzech krajów bałtyckich, jak również największym z nich, tak pod względem terytorium, jak i liczby ludności. Litwa była pierwszą z okupowanych republik radzieckich, która wystąpiła ze Związku Radzieckiego i odzyskała suwerenność, ogłaszając deklarację niepodległości 11 marca 1990 r.

Litwa jest krajem nizinnym, z wyjątkiem niskich wzgórz w części zachodniej i wyżyn na wschodzie. Najwyższym punktem na Litwie jest Aukštasis (294 m.n.p.m.). Litwa ma 758 rzek, ponad 2800 jezior i 99 km wybrzeża Bałtyku, które służy przede wszystkim rekreacji i ochronie środowiska. Lasy pokrywają ponad 30 proc. terytorium kraju.

Około 84 proc. ludności Litwy to rdzenni Litwini. Główne mniejszości narodowe to Polacy (około 6 proc.) i Rosjanie (około 5 proc.). Język litewski należy do rodziny języków indoeuropejskich.

Wilno, stolica Litwy, to malownicze miasto położone nad Wilią i Neris. Tutejsze stare miasto należy do najpiękniejszych w Europie Wschodniej. Założony w 1579 r. Uniwersytet Wileński to kompleks budynków w stylu renesansowym, którego niezliczone dziedzińce wewnętrzne sprawiają, że tworzy on jakby miasto w mieście.

Warto zobaczyć

 • WILNO: barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, kaplica w Ostrej Bramie (Bramie Miednickiej) ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, wieża Giedymina, Uniwersytet Wileński, Kościół św. Michała (Bernardynek), Cerkiew i klasztor Bazylianów, Kościół Wszystkich Świętych i klasztor karmelitów, bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, ratusz, Cerkiew Spaska, Cmentarz na Rossie (gdzie pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce)
 • DRUSKIENNIKI: to główna miejscowość wypoczynkowo – rekreacyjna na Litwie. Miasteczko otoczone jest lasami sosnowymi, malowniczymi dolinkami Niemna i jej dopływu rzeki Ratnycia. W samym centrum miasta znajdujące się Jezioro Druskonis. Możemy zachwycić się również małym jeziorkiem, zwanym Mergeles Akys (czyli Oczko Panienki). Miasteczko posiada wyjątkową atmosferę.
 • TROKI: to jedna z największych atrakcji turystycznych Litwy. Zachwycić nas może: urokliwe drewniane miasteczko, zamieszkane przez jeden z najmniejszych narodów europejskich – Karaimów, zamek wielkich książąt na jeziornej wyspie, przyroda Pojezierza Trockiego, po którym można żeglować i pływać łodziami.

Porady i zwyczaje

Kuchnia

w kuchni litewskiej zauważyć można przenikające się kultury i tradycje. W jadłospisie znajdują się potrawy znane w Rosji, na Białorusi i w Polsce. Litwini najczęściej jadają wysokokaloryczne potrawy z ziemniaków, mięsa i mąki. „Cypeliny” (duże kluski z ciasta wyrabianego ze startych ziemniaków, zwykle nadziewane mieloną wieprzowiną) to najbardziej znana litewska potrawa. W litewskim menu można również znaleźć „v?darai” (jelita wieprzowe nadziewane purée ziemniaczanym i zapiekane w tłuszczu), bulviniai blynai (placki ziemniaczane), „kibinai” (pierogi nadziewane soczystą baraniną lub wieprzowiną) i čebur?kai (złożony na pół naleśnik z nadzieniem mięsnym). Z zup bardzo popularny jest chłodnik – zimna zupa na bazie kefiru podawana z ziemniakami.

Napoje

na Litwie popularnym napojem jest kwas chlebowy, piwo, nalewki (przygotowane z aromatycznych traw) oraz żalgiris – najmocniejszy litewski napój alkoholowy (zawiera około 75% alkoholu).

Pamiątki

wyroby z bursztynu to najbardziej popularna pamiątka z Litwy. Sklepy i stoiska oferujące duży wybór ozdób i figurek z bursztynu można znaleźć niemal wszędzie. Chcąc przywieźć pamiątkę z Litwy warto przyjrzeć się tutejszej ceramice. Wyroby z niej uważane są  za najlepsze w krajach bałtyckich. Jeśli chcemy zabrać ze sobą do kraju kulinarne pamiątki Litwy, warto zakupić ser, chleb żytni i likier.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy

liczba banków na Litwie jest bardzo duża i niemal w każdym mieście można znaleźć bankomat. Można płacić powszechnie akceptowanymi kartami płatniczymi. W większości banków można wymieniać polskie złotówki.

Komunikacja

 • Autobusy – komunikacja autobusowa posiada szeroki wachlarz połączeń. Dzięki nim można łatwo i za niewielką cenę przemieszczać się po kraju.
 • Pociągi – komunikacja kolejowa jest niedroga i dobrze rozwinięta.
 • Taxi – najlepiej uzgodnić cenę za usługę przed rozpoczęciem jazdy.
 • Rower – w Wilnie istnieje możliwość wypożyczenia rowerów, dzięki którym można w łatwy i przyjemny sposób przemieszczać się po mieście. Rowery są dostępne również w niektórych hostelach.

Poczta

urząd pocztowy znajduje się w każdej miejscowości o randze stolicy powiatu.

Religia i kultura

Dominującą religią na Litwie jest katolicyzm, który wyznaje ok. 80% wierzących. Kolejna co do wielkości grupa wierzących to wyznawcy prawosławia.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok i Dzień Flagi Litewskiej
 • 16 lutego – Święto Odrodzenia Państwa Litewskiego
 • 11 marca – Święto Odrodzenia Niepodległości Republiki Litewskiej
 • marzec/kwiecień – Wielkanoc (święto ruchome)
 • 1 maja – Międzynarodowy Dzień Pracy
 • 24 czerwca – św. Jana
 • 6 lipca – Koronacja Króla Mendoga i Dzień Państwa Litewskiego
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 25–26 grudnia – Boże Narodzenie

Klimat

Na Litwie panuje klimat umiarkowany. Im dalej na wschód kraju tym staje się bardziej kontynentalny.

Średnia temperatura w °C :

Miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Wilno

1

2

4

13

15

19

22

21

15

10

4

1

Kowno

1

4

6

13

16

21

23

22

16

11

5

1

Kłajpeda

0

0

4

10

15

18

21

21

17

11

5

2

Suma opadów

roczne sumy opadów wahają się od 550 do 600 mm. Wyjątkiem jest Wyżyna Żmudzka, gdzie opady przekraczają 800 mm.

Ukształtowanie terenu

Litwa to kraj wydmowych, piaszczystych wybrzeży. Środkową część kraju stanowią tereny nizinne z dużymi obszarami leśnymi i jeziorami. Dawne obszary bagienne w zachodniej części kraju zostały wysuszone  i przekształcone w tereny rolnicze.