Magia Świata - biuro podróży
Ząbkowice Śląskie, ul. Św. Wojciecha 6
Norwegia

Norwegia to państwo położone w Europie Północnej na Półwyspie Skandynawskim. Graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją.

Warto zobaczyć

 • OSLO: Stortinget (budynek parlamentu), Domkirke (XVII-wieczna katedra), Det Kongelige Slott (Pałac Królewski), Teatr Narodowy, Muzeum Miejskie, Twierdza Akershus, ratusz miesjki
 • HAMAR: Domkirke (szczątki katedry), Hedmarksmuseet (muzeum archeologiczne, skansen, średniowieczny ogród ziół)
 • LILLEHAMMER – doskonały ośrodek zimowy i letni. Malownicze położenie sprawia, że miasto to tętni życiem przez cały rok.
 • TRONDHEIM: katedra Nidaros (największa budowla średniowieczna w Skandynawii), Erkebispegarden (pałac arcybiskupi), Muzeum Sztuki Użytkowej, Miejska Galeria Sztuki
 • BERGEN: katedra św. Olafa, kościół Św. Krzyża, ratusz z XVI w., zamek Bergenhus, pałac Damsgaard, Targ Rybi
 • FIORDY ZACHODNIEGO WYBRZEŻA: widok fiordów zimą, a także wczesną wiosną, jest oszałamiający.
 • RONDANE – park narodowy, cieszący się olbrzymią popularnością wśród miłośników górskich wycieczek.

Norwegia jest rajem dla wędkarzy. Wody jezior i strumieni są krystalicznie czyste, a ryby można łowić właściwie wszędzie. Wszystko to umiejscowione jest pośród przepięknych krajobrazów, które pozostaną w pamięci jeszcze długo po powrocie do domu.

Magiczny dzień polarny

Dzień polarny to naturalne zjawisko, które oznacza, że w miesiącach letnich słońce nigdy nie zachodzi. Innymi słowy, gdy jest dobra pogoda, przez 24 godziny jest widno.

Długość dnia polarnego zależy od miejsca obserwacji. W okolicy Koła Podbiegunowego w okręgu Nordland, zjawisko dnia polarnego można obesrwować od 12 czerwca do 1 lipca, na Przylądku Północnym we Finnmarkuod 14 maja do 29 lipca, a w okolicach Bieguna Północnego słońce nie zachodzi przez sześć miesięcy.

Oto lista przedstawiająca gdzie i kiedy można obserwować zjawisko dni polarnych

Gdzie: Kiedy:
Koło Podbiegunowe 12 czerwca – 1 lipca
Bodø 4 czerwca – 8 lipca
Svolvær 28 maja – 14 lipca
Harstad 25 maja – 18 lipca
Bardufoss 23 maja – 19 lipca
Andenes 22 maja – 21 lipca
Tromsø 20 maja – 22 lipca
Bossekopp 19 maja – 24 lipca
Vardø 17 maja – 26 lipca
Hammerfest 16 maja – 27 lipca
Berlevåg 15 maja – 28 lipca
Przylądek Północny 14 maja – 29 lipca
Longyearbyen (Svalbard) 20 kwietnia – 22 sierpnia

 

Porady i zwyczaje

Kuchnia

podstawą kuchni norweskiej są ryby (szczególnie dorsze), które przyrządza się na wszelkie możliwe sposoby. Innymi specjałami tej kuchni są śledzie solone (podawane z kieliszkiem wódki), pstrąg, łosoś oraz owoce morza: homary, krewetki, kraby – to typowe przysmaki na norweskim stole. Ziemniaki są głównym dodatkiem do dań głównych. Norwegowie jedzą również dużo nabiału m.in. sery (kozi oraz żółty). Owoce leśne (jagody, maliny) bardzo często stanowią podstawę wyśmienitych deserów lub smacznych dodatków do głównych dań.

Napoje

w każdym lokalu można zamówić dobrą kawę a także herbatę (najchętniej pija się cytrynową lub zapachową). Wszędzie można również poprosić o mleko lub napoje orzeźwiające. Alkohol w Norwegii jest bardzo drogi, a dystrybucją alkoholu zajmuje się wyłącznie państwowy monopolista Vinmonopolet. Wśród norweskich piw na szczególną uwagę zasługują dwie marki: Hansa i Ringsnes, które z pewnością zadowolą każdego piwosza. Specjalnością norweską, którą warto spróbować, jest aquavit (40% alkoholu), podawany z lodem w niewielkich szklankach.

Pamiątki

spośród ciekawych i praktycznych pamiątek na uwagę zasługują wełniane swetry robione na drutach, kapelusze i rękawiczki. Można tu również zaopatrzyć się w srebro, porcelanę, skóry z kóz i reniferów.

W restauracji

kucharze norwescy są uważani za najlepszych na świecie. W stolicy Oslo oferta lokali, gdzie można smacznie zjeść jest bardzo szeroka. Dostępne są restauracje serwujące tradycyjne norweskie potrawy, jak również dania kuchni z całego świata. Nie ma zwyczaju wręczania napiwków, gdyż opłata za obsługę jest zazwyczaj automatycznie doliczana do rachunku.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy

banki czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00. Większość kart kredytowych jest akceptowana.

Komunikacja

 • Pociągi – ceny biletów są zazwyczaj dosyć wysokie, ale widoki, które rozpościerają się za oknem wagonu podczas podróży, w pełni rekompensują wydane pieniądze.
 • Autobusy – kursują wszędzie tam, gdzie nie dociera sieć kolejowa. Bilety nie są drogie i kupuje się je najczęściej u kierowcy, choć na najbardziej uczęszczanych trasach ich przedsprzedaż prowadzą biura podróży.
 • Samolot – istnieje wiele połączeń bezpośrednich łączących Polskę i Norwegię. Lot trwa niecałe dwie godziny. Na trasach krajowych przeloty mogą okazać się stosunkowo tanim sposobem podróżowania.
 • Promy – podróż promem należy do największych atrakcji w Norwegii. Na obszarze zachodnich fiordów jest to najważniejszy środek komunikacji. Na obszarze całego kraju obowiązują stałe ceny biletów: za krótkie kursy (od 10 do 15 min) pasażerowie płacą od 15 do 20 koron, natomiast zmotoryzowani około 90 koron.

Poczta

urzędy czynne są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00, a w soboty od 8:00 do 13:00.

Klimat

Norwegia leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, miejscami morskiego i subpolarnego. Zimy bywają ostre (z dużymi opadami śniegu), a lata ciepłe.

Średnia temperatura w °C :

Miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Oslo

1

2

2

9

15

19

22

17

12

8

2

-2

Bergen

4

5

4

9

14

16

20

17

15

9

6

4

Trondheim

3

3

3

9

12

17

20

17

14

9

4

1


Suma opadów

roczna suma opadów wynosi od 2000 do 3000 mm na południowym – zachodzie kraju. Przy granicy Szwedzkiej suma opadów spada do 500 mm, a na Wyżynie Lapońskiej do 400 mm.

Ukształtowanie terenu

Góry Skandynawskie zajmują około 2/3 powierzchni Norwegii. Na południowym – wschodzie rozciągają się żyzne niziny stanowiące główny region rolniczy kraju. W Norwegii znajduje się około 160 tysięcy jezior (największe Mjosa na południowym – zachodzie). Linia brzegowa jest urozmaicona, głównie przez liczne, głębokie i wąskie fiordy.