Australia to kraj położony na Półkuli południowej, obejmujący najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Krajami sąsiadującymi z Australią na północy są: Indonezja, Timor Wschodni i Papua-Nowa Gwinea; na północnym-wschodzie: Wyspy Salomona, Vanuatu oraz Nowa Kaledonia; na południowym-wschodzie: Nowa Zelandia.
Australia jest jedynym państwem, które jest również kontynentem. Stanowi szóste pod względem powierzchni państwo świata. Wschód kraju zdominowany jest przez malownicze tereny górskie Wielkich Gór Wododziałowych. Australia to jednak nie tylko masywy górskie i bajeczne wybrzeże, ale także obszary pustynne tworzone m. in przez Pustynię Gibsona, Wielka Pustynię Piaszczystą czy Wielka Pustynię Wiktorii. Dość liczne są także jeziora, a wśród nich największa depresja – Jezioro Eyre. Australia znana jest również z Alp Australijskich i Góry Kościuszki, będącej najwyższym wzniesieniem tego kraju oraz ze ssaków z kangurami, koalami i kolczatkami na czele, które to stały się pewnego rodzaju symbolem tego miejsca. Australia wyróżnia się odrębnością fauny.
Turyści będący na wakacjach w Australii chętnie odwiedzają największą formację skalną Ayers Rock – święte miejsce Aborygenów, liczne doliny i wąwozy, formy wulkaniczne. Usługi turystyczne w tym kraju są dość dobrze rozwinięte. Można skorzystać z rozmaitych form wypoczynku oraz transportu i noclegu. Kosmopolityczne metropolie pełne są luksusowych hoteli, a małe miasteczka oferują noclegi o nieco niższym standardzie. Południowe wybrzeże Australii tworzone jest przede wszystkim przez klify, podczas gdy północne wybrzeża są porośnięte roślinnością namorzynową. Północno-wschodnie wybrzeże urozmaicone jest urzekającymi rafami koralowymi Wielkiej Rafy Koralowej- największej bariery koralowej świata ciągnącej się na długość ponad 2000 km. Generalnie wybrzeże jest mało urozmaicone, za to wody przybrzeżne bogate są w kolorowe formy życia podwodnego oraz w urocze wyspy.
Do najważniejszych miast Australii, które warto odwiedzić należą: Sydney – od zawsze kojarzy się z malowniczym portem i gmachem opery. Miasto to jest najstarszym i największym miastem Australii. Centrum miasta jest długie i wąskie a port dzieli miasto na cześć północna i południowa. Te dwie części łączy ze sobą most „Harbour Bridge” i tunel; Melbourne – drugie co do wielkości jednak jedno z młodszych miasto w Australii. W 1840 roku poprzez złoża złota zyskało sobie przydomek „Cudowne Melbourne”. Wyróżnia się budynkami z epoki Wiktoriańskiej i tętniącym życiem o każdej porze dnia i nocy. Jego zakątków nie sposób jest poznać w ciągu kilku dni, ale jest do dobry wstęp do zwiedzania stanu Wiktoria; Brisbane, jako stolica stanu Queensland jest trzecim co do wielkości miastem Australii położonym na wschodnim wybrzeżu, jakieś 1000 km od Sydney. To miasto wiecznie zielone, czyste i bezpieczne. Brisbane, jego historia, życie tam i o tym co dzieje się w Brisbane; Perth, stolica Zachodniej Australii i najdalej położone miasto Australii na zachód. Dzisiaj drugie najszybciej rozwijające się miasto Australii, które ma szanse zostać pierwszym juz za 5 lat w kolejnym spisie powszechnym. Jeśli lubisz ciepło – Perth zapewni Ci niezapomniane chwile. Sama Zachodnia Australia to stan bardzo zależny od wydobycia minerałów i zbiorów zbóż. Tutaj znajdziesz wszystko: złoto w Kalgoorlie, wino w regionie rzeki Margaret, podziemne jaskinie oraz przepiękne kolory oceanu; Adelaide – finezja i spokojny układ uczyniła to miasto bezkonkurencyjnym wśród innych miast Australii. Adelajda to miasto rozrywki, wina i wyszukanego stylu. To miejsce festiwali, romantycznych spacerów i tysiąca molo nad brzegiem oceanu. To niesamowita zieleń otaczająca miasto i natura żyjąca tak blisko człowieka.