Belgia to kraj bardzo atrakcyjny turystycznie zarówno ze względu na warunki naturalne jak i bogactwo architektury i sztuki. Co roku ok. 5 mln turystów odwiedza zabytkowe miejscowości. Największym zainteresowaniem cieszą się takie miejsca jak stołeczna Bruksela, Gandawia, Antwerpia, Bruggia, Liége czy Leuven. Belgia graniczy z Francją, Holandią, Niemcami i Luksemburgiem. Posiada ciekawe ukształtowanie terenu – na północy równinne, oddzielone od wybrzeża licznymi wydmami, na południu natomiast wyżynne z Ardenami o rozwiniętej rzeźbie krasowej. Kraj charakteryzuje się dość gęstą siecią rzeczną i klimatem umiarkowanym ciepłym, morskim z dużą ilością opadów w ciągu roku. Turystów przyciągają oprócz zabytków piaszczyste plaże oraz rewelacyjne warunki dla miłośników ruchu i czynnego wypoczynku, choćby narciarstwa czy wspinaczki. Nie brakuje tu także amatorów spływów górskich czy jeździectwa.
Królestwo Belgii dzieli się na trzy autonomiczne regiony: Brukselę (region stołeczny), Flandrię oraz Walonię. Te z kolei mają swoje prowincje i gminy. Wyróżnić można również cztery regiony językowe. Jest to państwo posiadające duży odsetek imigrantów, a w miastach żyje ok. 96% ludności. Belgia jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na zabytki, ale także liczne nadmorskie uzdrowiska takie jak Spa i Ostenda oraz znane miejsca kultu religijnego (np. Benneux). Walorem turystycznym są także tradycje ludowe takie jak tkactwo czy koronkarstwo.
Bruksela – stolica Belgii oraz „serce Europy” – jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną regionu. Położona nad rzeką Senne ma 952 tysiące mieszkańców i jest siedzibą kwatery NATO. Pełni funkcję ośrodka gospodarczego i kulturowego. Jako cel podróży urzędników i turystów z całego świata spędzających tu wakacje, posiada doskonała bazę noclegową. Liczne hotele i restauracje w połączeniu z wycieczkami fakultatywnymi wychodzą naprzeciw oczekiwaniom gości. Spośród wielu obiektów i miejsc wartych zobaczenia na pierwszym miejscu jest Wielki Plac (Grand Place)- rynek ze zdobionymi bogato kamienicami i ratuszem (Hôtel de Ville) z XIV wieku i Domem Króla (Maison du Roi ) pochodzącym z XVI wielu. Cały zespół obiektów zabytkowych został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. Nie można pominąć takich miejsc jak Pałac Królewski i Pałac Narodów (Palais de la Nation) będący siedzibą parlamentu oraz gotycki Notre-Dame du Sablon i Katedra św. Michała z XVI-wiecznymi witrażami. Dużą sławą cieszy się także Menneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619 roku czy ponad 100-metrowej wysokości model kryształu. Zbudowany on został na obchody Expo w 1958 roku i można z niego podziwiać panoramę miasta.
Atrakcje turystyczne Belgii nie kończą się jednak na Brukseli. Równie ciekawym miejscem jest leżąca na północy kraju Brugia, będąca jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast. Zachwycające są tu zarówno stare domy i ulice z oryginalnymi wąskimi kanałami, jak i mury obronne otaczające całe miasto. W muzeach znajdziemy jedną z najciekawszych kolekcji sztuki flamandzkiej, odwiedzić można również najwyższą w Belgii 116-metrową wieżę. Turystów przyciągają także zabytki sakralne, takie jak Bazylika Świętej Krwi z XII wieku posiadająca relikwię w formie fiolki z Krwią Chrystusa. Miasto to nazywane jest często „Flamandzką Wenecją”. Kolejnym ważnym punktem na mapie Belgii jest Antwerpia, drugi po Rotterdamie port morski w Europie, będący także ośrodkiem kulturalnym i centrum akademickim. Mieści się tu katedra Najświętszej Marii Panny posiadająca siedem naw oraz renesansowy ratusz i forteca z XII wieku. W Antwerpii urodził się Rubens, jego prace można oglądać w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych posiadającym również prace Van Dycka i Breugela oraz w muzeum samego Rubensa. Liege, miasto leżące na wschodzie Belgii mające przydomek „Miasta-Muzeum”, posiada imponującą liczbę zabytków architektury oraz dwa muzea: Muzeum Curtisa ze zbiorami sztuki użytkowej oraz Muzeum Broni ze słynną kolekcją militariów. Ponadto znajdziemy tu wspaniałe pałace, kościoły i katedry. Z kolei Gandawa (Gent) będzie obowiązkowym przystankiem w wyprawie do Belgii dla miłośników sztuki, zwłaszcza okresu Średniowiecza i Renesansu. Warto zobaczyć m.in. Zamek Gravensteen pochodzący z IX wieku, zmodernizowany w wieku XVI oraz Katedrę św. Bawona ze słynnym ołtarzem braci van Eyck.
Belgia słynie przede wszystkim z czekolady podawanej na różne sposoby, do jedzenia lub picia z tradycyjnymi „pralinami” na czele. Powodzeniem cieszy się również piwo ze swoimi rozmaitymi gatunkami. Uważa się, że tutaj właśnie „wynaleziono” frytki, podawane do dziś z rozmaitymi sosami. Kuchnia belgijskajest jednak dużo bardziej urozmaicona, wykwintna i zróżnicowana w zależności od regionu. Wszędzie natomiast można kupić cały wachlarz gatunków serów.