Różnie, czasami szare domy, czasami Skalne Miasto, niekiedy może jakiś zamek… ale najczęściej każdy turysta pomyśli Praga – matka miast, magiczna, tajemnicza, drapieżna. Czy jeszcze na jakieś miasto znaleziono taką ilość epitetów? Praga, to wizytówka Republiki Czeskiej. Matka miast pokazuje jakie jest państwo. A Czechy to państwo bogate w atrakcje turystyczne, które oferuje wszystkim zwiedzającym, zarówno tym, którzy zafascynowani są historią, tym którzy kochają zamki, jak i tym którzy stawiają na sport. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Czechy składają się z trzech krain historycznych: Czech właściwych, Moraw oraz Śląska Austriackiego.
Czechy właściwe to teren zachodniej części masywu czeskiego, inaczej zwane są Bohemią, od łacińskiego określenia celtyckiego ludu Bojów, zamieszkujących ten teren w V w. p.n.e. Głównym miastem Czech właściwych, jest Praga, stolica Republiki Czeskiej. Giuseppe Arcimboldo mówił o tym mieście: „Kocham tę cudowną Pragę, wyjątkową i czarującą, jak jej melancholijny król. To posępne miasto, wierz mi, rozpala płomień szaleństwa w mózgach tych, co się tu zadomowili. Duszą miasta jest Złota Uliczka, gdzie Rudolf II umieścił kuźnię swoich alchemików. Zagęściło się tutaj tyle siły i tyle magnetyzmu, tyle tajemnych mocy, że spełnia się wszystko, co się nie udało gdzie indziej.”
Na pewno Stare Miasto, a w związku z tym: Hradczany, zamek, a jeśli już idzie się na zamek, to koniecznie o godzinie 12.00, aby zobaczyć uroczystą zmianę warty, która odbywa się każdego dnia o tej godzinie. Niewątpliwym urokiem urzeka Katedra św. Wita, która budowana była przez sześćset lat, staromiejski rynek, kościół Marii Panny przed Tynem, Kościół św. Mikołaja, Pałac Gotz-Kinskich, Kaplica Betlejemska, Uniwersytet Karola, Teatr Stanowy, Most Karola, Kelmentinum, to główne atrakcje Starego Miasta, które pozwolą poczuć tajemnicę Pragi. Równie interesujące jest Nowe Miasto, które daje turystom możliwości zobaczenia Muzeum Narodowego, Opery Narodowej, Teatru Narodowego, Ratusza Nowomiejskiego i Tańczącego Domu. Oczywiście to nie wszystko co oferuje nam to magiczne miasto. Można także zwiedzić coś, co na pewno zachwyci każdego miłośnika czekolady, mianowicie Muzeum Czekolady, w którym można poznać 2600 lat historii czekolady, która była stosowana przez Majów i Azteków jako napój zioło leczniczy. Zwiedzanie Muzeum oddziałuje na zmysł wzroku, słuchu, ale także węchu, gdyż przez cały czas ciągnie się za nami zapach kakao. Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach 10.30 – 19.00. Ceny biletów: dorośli – 140 koron, emeryci (powyżej 65 roku życia), studenci oraz dzieci w wieku 6 – 15 lat – 90 koron, dzieci 3 – 6 lat – 25 koron, bilet rodzinny 2+3 – 350 koron, grupy szkolne – 50 koron (nauczyciele mają wstęp za darmo), a grupy, w których jest minimum 15 osób – 120 koron czeskich.
A kto kocha muzykę klasyczną, a niekoniecznie ma ochotę na operę, powinien odwiedzić Krzyżykowe Fontanny. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie w takt muzyki klasycznej można obserwować tryskające wodą fontanny, które zmieniają kolory. Niebywałe doświadczenie, które przepełnione jest magią. Równie magiczny może okazać się rejs po Wełtawie późnym wieczorem, kiedy można ze statku podziwiać oświetlone magiczne miasto przy gasnącym świetle dnia.
Również w Pradze można skorzystać z największego Aquaparku w Europie Środkowej. W ofercie znajduje się wiele atrakcji wodnych, które podzielone są na strefy tematyczne. Znajdują się tu tradycyjne baseny, wygodne leżaki, w części rekreacyjnej bar. Można się świetnie bawić na pokręconych zjeżdżalniach, pokąpać się w bajkowym Aquapalace, poczuć się jak na wakacjach na sztucznej plaży czy Beach Barze. Poza tym każdy może skorzystać ze „Świata Saun”, w którym można znaleźć różnorakiego gatunku sauny. Cały kompleks połączony jest z nowoczesnym hotelem Aquapalaces.
to kraina położona w dorzeczu rzeki Morawy. Główne miasta tego terenu to: Brno, Ostrava oraz Ołomuniec. Na przełomie XVIII i IX wieku było tu Państwo Wielkomorawskie, a później Marchia Morawska zależna od królestwa czeskiego. Brno, to drugie co do wielkości miasto Czech, jak również w przeszłości pełniło rolę stolicy. Zabytki, które poleca się zwiedzić to: zamek Špilberg, który był twierdzą w okresie baroku oraz pełnił rolę więzienia w XIX w. Niedaleko, na wzgórzu Petrov, znajduje się katedra św. Piotra i Pawła. Kolejnym zabytkiem tego miasta jest zbudowany w stylu modernistycznym Mehenovo divadlo (teatr Mahena), pierwszy zelektryfikowany teatr czeski. W regionie Moraw powstają najlepsze wina czeskie, pochodzące dokładnie z Muškát moravský i Pálava, które mają wyśmienity smak. Rok rocznie jest tu organizowane Święto Winobrania, kiedy to w miastach Znojmo i Mikulov można zobaczyć największe winobranie. Niewątpliwie miejscem, którego nie można pominąć w tym regionie jest Slavkov (słynne historyczne Austerlitz), gdzie w czasie wojen napoleońskich została stoczona „bitwa trzech cesarzy”, a dziś można tam znaleźć muzeum oraz Pomnik Pokoju.
Jadąc do Czech Południowych koniecznie należy je zwiedzić. Odwiedzane corocznie przez tysiące turystów nieustannie zachwyca i wprawia zwiedzających w baśniowy wręcz nastrój. Aby zwiedzić to urokliwe miejsce należy zakupić bilet, cały kosztuje 50 koron, ulgowy 20 koron. Miasto podzielone jest na dwie części, zwiedzanie każdej zajmuje ok. 3 godzin, a zatem na tę wycieczkę najlepiej przeznaczyć cały dzień. Pierwsza część Skalnego Miasta znajduje się w Teplickich Skałach, które leżą na zachód od Teplic. Do obiektu można dojechać samochodem, który zostawia się na parkingu bezpośrednio przed wejściem na jego teren. Wchodząc do Skalnego Miasta można już podziwiać pierwsze formacje wyrzeźbione ręką natury w skałach: Hełm Dragona oraz Skład Serów. Zwiedzający turyści polecają zboczyć nieco ze szlaku i po drabinach wejść na wierzchołek wzniesienia, gdzie niegdyś znajdował się zamek strażniczy. Roztaczają się stamtąd zapierające dech w piersiach widoki. Na szlak wraca się tą samą drogą i na dalszej trasie można podziwiać coraz to wyższe skały, między innymi Rzeźnicki Topór, Skalną Narzeczoną, Skalną Koronę, Wykałaczka Karkonosza, Kałamarze, Jeża na Żabie, czy Śpiącego Łabędzia. Pomiędzy tymi skałami prowadzą nas labirynty, które nadają niezwykłego klimatu całej wyprawie. Kiedy spacer zostanie zakończony, do parkingu wraca się tą samą drogą, aby ruszyć dalej. Należy kierować się do miejscowości Adrszpach. Parking znajduje się po prawej stronie drogi, natomiast wejście na teren Skalnego Miasta usytuowane jest po lewej stronie. Przed wkroczeniem w skalne labirynty mija się wyrobisko po byłej piaskowni zalane wodą, gdzie można odbyć rejs łódką bądź kajakiem, a także nurkowie mogą realizować swoje głębinowe pasje. Droga prowadzi przez las, którego drzewa mieszają się ze skałami. Podczas spaceru można podziwiać takie skały jak: Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowę Cukru, Organy i Chełm. Kiedy drzew jest coraz mniej, a skały coraz wyższe, to znak, że zbliża się Furta Gotycka, która w dawnych czasach była wejściem do Skalnego Miasta. Prze wąskie przejścia i kładki dochodzi się do Małego Wodospadu i Wielkiego Wodospadu. Po drugiej stronie tego baśniowego miejsca znajduje się Skalne Jeziorko, po którym można odbyć rejs z przewodnikiem (co kosztuje 20 koron), który opowiada ciekawe historie i pokazuje kolejne skały: Wodnika Szuwarka, Topielca, Słonia i inne. Spacer trwa dalej, a przed oczami turystów rozprzestrzenia się Góra Kochanków, Żółw, Starosta i Starościna, spacer kończy przejście przez Mysią Dziurę, a za nią znajduje się Pianino Karkonosza.
jest to niezwykłe ZOO w miejscowości Dvur Karlove nad Labem. Jego niezwykłość polega na tym, że w tym miejscu Czesi chcieli stworzyć namiastkę prawdziwego afrykańskiego safari. Zwierzęta, które tam mieszkają można zobaczyć poruszając się safari busem lub kolejką. Można tam zobaczyć: lwy, tygrysy, słonie, zebry, hipopotamy, żyrafy, okapi, wiele odmian ptactwa afrykańskiego oraz całe mnóstwo innych gatunków zwierząt afrykańskich. Cena biletu wstępu to: w okresie zimowym – 60 koron, natomiast w okresie letnim – 40 koron.
na który składają się: Karlowe Wary, Franciszkowe Łaźnie i Mariańskie Łaźnie, gdzie przy wodach termalnych leczyli się niejedni wielcy całej Europy, tacy jak: Fryderyk Chopin, Wolfgang Goethe, Aleksander Dumas czy Ludwik von Beethoven. A w latach późniejszych między innymi Karol Marks. W bliższych nam czasach Mia Farrow czy Whoopie Goldberg. Niesamowite miejsce, również owiane niezwykłą magią i spokojem.
Ostatnia z krain historycznych to Śląsk Austriacki. Jako jednostka administracyjna powstał w 1763 roku, z połączenia pozostałych przy Austrii ziem śląskich. Siedzibą rządu krajowego została Opawa. Ta kraina również oferuje liczne atrakcje turystyczne.
w tym mieście poleca się głównie Muzeum Czech Wschodnich, które znajduje się na nabrzeżu Eliszki, w pięknej budowli historycznej wzniesionej w latach 1909 – 1912. Projektantem był jeden z architektów „salonu republiki” – Jan Kotera. W 1995 roku budynek został ogłoszony narodowym zabytkiem kultury. W muzeum można podziwiać archeologiczne, historyczne, przyrodnicze, przemysłowe, artystyczne, etnograficzne i numizmatyczne zbiory. Muzeum Czech Wschodnich można odwiedzać cały rok, oprócz poniedziałków w godzinach 9.00 – 12.00 oraz 13.00 – 17.00. Dorosły za bilet zapłaci 50 koron, dziecko 20 koron, natomiast wejście rodziny kosztuje 100 koron. Kolejnym polecanym miejscem do zwiedzenia jest Zamek Karlova Koruna, jeden z najważniejszych zabytków Chlumca nad Cidliną. Budowę tegoż zamku zlecił hrabia Franciszek Ferdinand Kinski, kanclerz i łowca królewski żyjący w XVIII wieku. Architektem budowli była jedna z najwybitniejszych osobowości baroku, Giovanni Santini – Aichl. Można także zobaczyć prywatną hodowlę koni rodu Kinskich, aktualnych właścicieli zamku.
Ale Czechy to nie tylko zamki i zwiedzanie głównie średniowiecznych zabytków, które mówią o ogromnym bogactwie i świetności tego państwa. To także niezwykle bujna przyroda, która zapewnia turystom możliwość rekreacji. Turystyka rowerowa na wyznaczonych ścieżkach, możliwość uprawiania sportów wodnych, głównie w regionie Czech Południowych, gdzie występują liczne jeziora i stawy (połów ryb, spływy kajakami). Ale także myślistwo, jazda konna. Czechy to także góry: Karkonosze, Góry Łużyckie, Góry Izerskie, gdzie w wakacje można zdobywać wysokie szczyty, a zimą koniecznie należy wybrać się na narty. Góry w Czechach to długie kilometry tras zjazdowych na różnym poziomie trudności. Każdy może tu spróbować swoich sił na nartach od początkujących do zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.
Czeska kuchnia różni się od naszej pod wieloma względami. Warto jej spróbować, by poszerzyć sobie kulinarne horyzonty i być może odnaleźć smak, za którym będzie się tęsknić i który ponownie skieruje nas na czeskie szlaki. Poza tym w tamtejszych hospodach jedzenie oferowane jest w tak przystępnych cenach, że dużym błędem byłoby zabieranie ze sobą zapasów z kraju, a korzystanie z sieci fast foodów to wręcz grzech, przecież kuchnia jest nierozerwalnie związana z kulturą każdego narodu.
Jeśli zgłodniejemy w trakcie zwiedzania, można chwilowo zapełnić żołądek czeską wersją hot doga, czyli párkiem v rohlíku. Nie należy jednak zwlekać, tylko szybko znaleźć jakąś przytulną restaurację lub hospodę, by spożyć najważniejszy w ciągu dnia posiłek. Każdy porządny obiad powinno zacząć się od zupy. Tu nie obejdzie się bez zupy czosnkowej (česnečka, česneková polévka) lub przyrządzanych w nieco inny niż u nas sposób flaczków (drštková polévka). Czesi jedzą także zupę cebulową (cibulačka), pomidorową (rajská polévka) i wiele innych, które jednak różnią się w smaku od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.
Teraz możemy przystąpić do spożycia drugiego dania. Z potraw mięsnych godna polecenia jest polędwica w śmietanie (svíčková na smetaně), w niektórych lokalach podawana po prostu ze śmietaną w sprayu na wierzchu. Myląca jest nazwa innego dania – moravský vrabec, czyli morawski wróbel, bo Czesi wcale nie jedzą mięsa z tego ptaszka, a najzwyczajniejszą w świecie wieprzowinę, przyrządzoną w odpowiedni sposób. Na różne sposoby podawany jest gulasz (guláš), który z węgierskim pierwowzorem ma już niewiele wspólnego. Inne charakterystyczne danie to tzw. vepřo-knedlo-zelo, czyli po rozszyfrowaniu: wieprzowina z knedlikami i kapustą.
Do Czech przybyły z Niemiec, jednak tak mocno wrosły w czeską kuchnię, że dziś są kojarzone raczej z tym krajem. Jako dodatek do mięs występują w dwóch podstawowych rodzajach: bułczane (houskové knedlíky) i ziemniaczane (bramborové knedlíky). Oprócz tego mogą być również podawane na słodko z owocami, oblane śmietaną (ovocné knedlíky).
Dla głodomorów przygotowana jest najczęściej dużych rozmiarów golonka (pečené koleno). Jeśli ktoś z różnych względów nie ma ochoty spożywać mięsa, powinien sobie zamówić smażony ser (smažený sýr) – gruby plaster żółtego sera w panierce, smażony na oleju. Ta wersja jest podstawową, często w karcie dań występują jeszcze inne – np. smažený hermelín, gdzie miejsce żółtego sera zajmuje ser pleśniowy, lub coś dla mięsożerców – pastýřský sýr, gdzie obok sera znajduje się jeszcze plasterek szynki. I potrawy typowo warzywne: smażony kalafior (smažený květák) i smażone pieczarki (smažené žampiony), również panierowane. Do tych dań najlepiej zamówić frytki (hranolky) bądź krokiety ziemniaczane (bramborové krokety).
Aby przedłużyć tę błogość, trzeba jeszcze skonsumować deser. Typowo czeskie ciastko o dość makabrycznej nazwie rakvička, czyli trumienka, to nic specjalnego. O wiele lepsze są przyrządzane na różne sposoby naleśniki (palačinky) lub rolady (zavíny). Do tego najlepiej zamówić kawę i już można delektować się słodkościami.
Umiarkowana strefa klimatyczna wpływa na łagodny przebieg zarówno zimy, jak i lata. Czechy znajdują się w obrębie klimatu umiarkowanego ciepłego.
Średnia temperatura wynosi w zimie (styczeń) -2°C, w górach ok. -8°C, choć zdarzało się nawet -40°C (w Czeskich Budziejowicach), a latem (lipiec) 18°C, w górach ok. 10°C (maksymalnie termometry wskazały 38°C).
A kiedy należy się wybrać do Czech, by trafić na ładną pogodę? Dni pogodnych wypada 35-45 rocznie, lepsze pod tym względem są Morawy (południowa ich część), bo tam jest ich 50-60 rocznie. Najbardziej pogodne miesiące to marzec, sierpień i wrzesień. Należy unikać miesięcy zimowych (od listopada do marca), bo wtedy wypada najwięcej dni pochmurnych, których w ciągu roku jest 140-160. Na Morawach również rzadziej pada – ok. 130 dni w roku, podczas gdy w Czechach 150-180 dni.